İkinci El Dükkanındaki Büst, Antik Roma Dönemine Ait Çıktı

Bir kadının Goodwill’den 34.99 dolara satın aldığı heykelin, aslında kayıp bir antik Roma büstü olduğu anlaşıldı.

Laura Young ve Goodwill’den 35 dolara aldığı büst.

On yıllardır kayıp olan, birinci yüzyıldan kalma antik bir Roma büstü nihayet San Antonio Sanat Müzesi’ne girdi ve bunun için tek gereken şey, bir sanatçının onu bir ikinci el mağazası olan Goodwill’den 40 doların altına satın almasıydı.

San Antonio Sanat Müzesi’ne göre, 2018’de sanat koleksiyoncusu Laura Young, Austin, Teksas’taki bir Goodwill mağazasında alışveriş yaparken bir masanın altında yerde bir heykele rastladı.

(İlgili: 300 Yıllık İsa Heykelinin Poposunda Gizli Not Bulundu)

Değeri düşük ya da nadir bulunan sanat eserlerini arayan biri olan Young, parçayı 34.99 dolara satın aldığını söyledi. Young, heykeli satın aldıktan sonra, bir fiyat etiketi ile arabasının ön koltuğuna oturtmuş ve fotoğrafını çekmişti.

Young, büstü satın aldıktan sonra çok eski ve yıpranmış göründüğünü fark etti, bu yüzden ne zaman ve nereden geldiğini öğrenmek istedi. Sonraki birkaç yıl boyunca, bu sorunun cevabını öğrenmek için Austin’deki Texas Üniversitesi’ndeki sanat tarihi uzmanlarına ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müzayede evlerindeki uzmanlara danıştı.

Laura Young tarafından satın alındıktan sonra Roma büstü. Austin, Texas’ta bir Goodwill’de 34.99 dolara satıldı. C: San Antonio Sanat Müzesi

Sonunda, Sotheby’s’in danışmanı Jörg Deterling, büstün onlarca yıl önce bir Alman müzesinde bulunan bir parça olduğunu belirledi ve onu Alman makamlarıyla temasa geçmesini sağladı.

Ortaya çıktı ki heykel, MÖ 1. yüzyılın sonlarından MS 1. yüzyılın başlarına tarihleniyordu. Müze, iç savaşta Julius Caesar tarafından mağlup edilen Büyük Pompey’in oğlunu tasvir ettiğine inanırken, The Art Newspaper ise büstün Romalı komutan Drusus Germanicus’u tasvir ettiğine inanıyor.

Büst, 1786’dan 1868’e kadar yaşayan Bavyera Kralı I. Ludwig’e aitti ve Almanya’nın Aschaffenburg kentinde Pompei’den Pompejanum adlı bir evden inşa ettiği tam ölçekli bir modelin parçasıydı. Model yaklaşık 200 yıl ayakta kaldı, ancak II. Dünya Savaşı sırasında Müttefik bombardıman uçakları tarafından ciddi şekilde hasar gördü.

Hiç kimse, büstün neredeyse yok olmaktan kurtularak, Austin Goodwill’e nasıl ulaştığından tam olarak emin değil. Ancak müze, ABD Ordusunun Aschaffenburg’da Soğuk Savaş’a kadar kullanılan üsler kurduğunu söylüyor. Bu yüzden muhtemelen bir Teksas askeri, eve dönmeden önce bu büstü yanına almıştı.

Roma mermer büst, MÖ 1. yüzyılın sonları.

Müze müdürü Emily Ballew Neff, “Bu, İkinci Dünya Savaşı dönemini, uluslararası diplomasiyi, antik Akdeniz sanatını, ikinci el mağaza dedektifliğini, tarihi Bavyera krallığını ve ister bireyler ister kurumlar olarak sanata önem veren ve onu koruyanların düşünceli yönetimini içeren harika bir hikaye.” diyor.

Bavyera Saraylar, Bahçeler ve Göller İdaresi ile yapılan anlaşma kapsamında, Roma büstü 21 Mayıs 2023 tarihine kadar San Antonio Sanat Müzesi’nde sergilenecek. Daha sonra nihayet Almanya’ya geri dönecek.

Young, büstün kökenini keşfetmekten heyecan duyduğunu, ancak elinde tutamadığı veya satamadığı için acı tatlı hissettiğini de sözlerine ekliyor.

“Her iki durumda da, bunun uzun ve karmaşık tarihinin küçük bir parçası olduğum için memnunum ve ona sahipken evde harika görünüyordu.”


USA Today. 6 Mayıs 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login