Roma’da Dionysos’un Mermer Büstü Bulundu

Roma’da imparatorluk çağından kalma, şarap tanrısı Dionysos’u tasvir ettiğine inanılan büyük bir mermer büst ortaya çıkartıldı.

Dionysos’un başı Roma Forumu yakınlarında bulundu. C: Archeological Park of the Colosseum.

Roma’da, imparatorluk çağından kalma, Yunan şarap, müzik ve dans tanrısı Bacchus olarak da bilinen Dionysos’u tasvir ettiğine inanılan büyük bir mermer kafa ortaya çıkarıldı.

2.000 yaşında olduğu tahmin edilen beyaz mermer büstü, şehrin göbeğindeki Roma Forumu yakınlarında kazılar sırasında keşfedildi.

(Roma İmparatoru Nero’nun Kötü Şöhreti Yalan mıydı?)

Söz konusu büst, bir Ortaçağ duvarının parçasını oluşturmak için tekrar kullanılmıştı, ancak uzmanlar mükemmel durumda olduğunu söylüyor.

C: Archeological Park of the Colosseum.

Muhtemelen bir zamanlar cam ya da değerli taşlarla dolu içi boş gözleri olan büst, imparatorluk çağında yapılmış tanrının büyük bir heykeline ait olmalıydı.

Arkeologlar beyaz mermer bir kafa gördüklerinde Ortaçağ’dan kalma bir duvarı kazıyorlardı.

(Roma’da Seks, Cinsellik, Köleler ve Lex Scantinia)

Yapılan açıklamada “Duvarın içine inşa edilmiş ve Ortaçağ’da sıkça olduğu gibi bir yapı malzemesi olarak geri dönüştürülmüştü. Toprağın içinde tüm güzelliği ile kendini ortaya koydu.” dendi.

“Yüz saf, zarif, genç ve kadınsı. Tüm bunlar bizi Dionysos’un bir tasviri olabileceğini düşündürüyor.”

C: Archeological Park of the Colosseum.

Mermer büst temizlenecek ve sonrasında sergilenecek.

“Roma her gün bizi şaşırtmaya devam ediyor. Heykelin başı mükemmel durumda. Bu bir mucize.”

Dionysos, Theus kralının ölümlü kızı Semele’nin ve Zeus’un oğluydu.

Dionysos, şarap, şarapçılık ve üzüm yetiştiriciliğinin yanı sıra doğurganlık, tiyatro ve dini coşku tanrısı olarak biliniyordu.

Dionysos, Antik Yunanlar tarafından 12 Olimpos tanrısından biri olarak ibadet ediliyordu. Daha sonra Roma panteonuna dahil edildi ve Bacchus olarak anıldı.

The Local. 28 Mayıs 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login