Homo Türünün İlk Evrimi Açık ve Kurak Bir Ortamda Başladı

Bölgede yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre, ilk insanlar, muhtemelen günümüzde Doğu Afrika’nın Serengeti’si gibi kuru ve çimenlik bir doğal ortamda yaşadı.

Hayvanlardan elde edilen fosiller, araştırmacılara, milyonlarca yıl önceki doğal ortamı anlamak için çok şey ifade etti. F: Kaye Reed

Doğu Afrika yaklaşık üç milyon yıl önce kurudu ve ormanlar çimenli ovalara dönüştü. Ünlü Lucy fosili gibi ilk türlerin öldüğü bu dönemde, Homo cinsinin bilinen en eski örneği (2.8 milyon yıl önce) bu değişimle gelişti.

Lucy 1974’te Etiyopya’nın Afar bölgesindeki Hadar’da keşfedildi. Eski Homo fosili ise, 2013 yılında, daha aşağı Awash Vadisi’nde, bu bölgeye sadece 30 km uzaklıkta keşfedildi.

Atalarımızın erken örnekleri, Doğu Afrika’nın bugünkü kuru otlak ovalarına çok benzer bir doğal ortam içinde yaşıyordu. Nature Ecology and Evolution dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, değişen iklim, yenen avlar üzerinde büyük bir etki yaratmadı. En erken insanlar, Lucy’nin dahil olduğu tür Australopithecus afarensis ile çok benzer yiyecekler yedi.

Erken insan atası Australopithecus afarensis’e ait bir fosil olan Lucy, güçlü kaslara sahipti ve muhtemelen zamanının çoğunu ağaçlarda geçirdi. F: Dave Einsel / Getty Images

Araştırmanın baş yazarı Chris Campisano, “İlk Homo türü diyetinin Australopithecus’a benzemesi şaşırtıcı değildi. Fakat doğal ortamdaki tüm hayvanların diyetinin değişmesine rağmen, insanların diyetinin değişmemiş olmasına çok şaşırdık.” diyor.

Araştırmacılar, 2,8 milyon yıllık insan atasının yanı sıra, aynı dönemde doğal ortamda bulunan büyük hayvanlardaki dişleri de analiz etti. Aşağı Awash Vadisi’nde ve yakın bölgelerde otlayan hayvanlardan elde edilen veriler, 3,5 ila 1 milyon yıl öncesinin iklim tarihini birleştirmek için kullanıldı.

Antiloplar, yabani atlar, zürafalar ve tarihöncesi fillerin kemiklerine yapılan analizler, Doğu Afrika’daki iklim değişikliğinin şoldukça önemli olduğunu ve birçok türün diyetini değiştirdiğini ortaya koydu.

Etiyopya’daki Ledi-Geraru araştırma alanında bulunmuş bir Afrika antilobuna ait kafatası. F: Josh Robinson

Araştırmanın yazarlarından John Rowan, “Lucy’nin türü Hadar’daki birçok çevresel değişiklikte kalıcı olmasına rağmen, Geç Pliyosen dönemde Afar’da değişen ve açılan doğal ortamda fazla dayanamadı.” diyor.

Yeni yapılan araştırmaya göre, iklimdeki bu temel değişim, en erken insan türünün ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir.

“Aşağı Awash Vadisi’ndeki geç Pliyosen çevresel değişiminin, Australopithecus’tan erken Homo’nun ortaya çıkmasında rol oynamış olması olası, ancak kanıtlar şu anda böyle nedensel bağlantıları kurmak için çok yetersiz.”

Araştırmanın sonraki aşamaları, Doğu Afrika’da otlakların nasıl ve ne zaman yayıldığını ve en eski Homo’nun yeni ve kurak manzaraya nasıl uyum sağlamış olduğunu görmek için hayvan kalıntılarını analiz ederek iklim kayıtları yeniden yaratmak olacak.

Aile Ağacımız Üzerine Derin Tartışma: İnsan Nedir?

Australopithecus Afarensis Sanılandan Daha Geniş Bir Bölgede Yaşıyordu

Tarih Öncesi İnsan Türlerinin En Gerçekçi 8 Canlandırması


IB Times. 16 Mayıs 2017.

Makale: Campisano, C. J., Cohen, A. S., Arrowsmith, J. R., Asrat, A., Behrensmeyer, A. K., Brown, E. T., … & Lamb, H. F. (2017). The Hominin Sites and Paleolakes Drilling Project: High-Resolution Paleoclimate Records from the East African Rift System and Their Implications for Understanding the Environmental Context of Hominin Evolution. PaleoAnthropology, 1, 43.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply