Lucy’nin Kemiklerinin Arasından Babun Kemiği Çıktı

Dünyanın en ünlü erken fosillerinden biri olan Lucy göründüğü gibi değilmiş. Ünlü Australopithecus afarensis fosiline ait kemikler arasında bir babun omurgası olduğu iddia edildi.

Lucy, 1974’te Etiyopya’da keşfedilen tek bir bireye ait hominin fosiline verilen isim. 3.2 milyon yıllık iskeletin parçaları bir araya getirildiğinde bir Australopithecus fosili olduğu anlaşılmasına rağmen, ismi o akşamki kutlamalarda çalınan “Lucy in the Sky with Diamonds” isimli Beatles şarkısının ardından Lucy olarak kalmış.

Lucy hem yaşı hem de bütünlüğüyle hala önemli bir fosil. Lucy fosili ayrıca atalarımızın büyük beyinlere sahip olmadan önce iki ayak üstünde yürümeye başladığını kanıtlıyor.

Böyle önemli bir fosil olması nedeniyle, Lucy fosilinin kopyaları da dünya çapında birçok müzede bulunuyor. Fakat New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden Gary Sawyer ve Mike Smith, yeni bir kopya üzerinde çalışırken garip bir şey fark ettiler.

Uzmanlara yardım eden New York Üniversitesi’nden Scott Williams: “Mike, kimsenin fazla dikkat etmediği bir vertebra parçasının, Lucy’nin omurgasındaki diğer vertebralara göre daha küçük olduğuna dikkat çekti” diyor.

Marc Meyer ile birlikte bu kemik üzerinde incelemeler yapan Williams, kemiğin Lucy’ye ait olmadığına karar verdi. “Lucy’nin omurgası olmak için çok fazla küçüktü” diyor Williams.

Bu durumun bir açıklaması, omurga (vertebra) kemiğinin Lucy’nin türünden, ama daha genç, belki bir çocuk bireyden geliyor olması olabilirdi. Bunun üzerine Williams ve Meyer kemiği diğer Australopithecus fosillerindeki omurga kemikleriyle karşılaştırdı.

Williams bu karşılaştırmaya bir de Etiyopya’da bu bölgede 3.2 milyon yıl önce yaşadığı bilinen domuz ve kirpi gibi hayvanların omurgalarını da kattı. Karşılaştırmanın sonunda kemiğin bir Australopithecus’a ait olmayabileceği anlaşıldı.

Gelada babunu

Williams “Babun kemiği hem şekil hem de boyut bakımından yakın bir eşleşme sağladı. Yani bu gizemi çözdüğümüzü düşünüyoruz. Görünüşe göre bir fosil gelada babununun göğüs kısım omurgası, bir şekilde Lucy’nin kalıntılarına karışmış” diyor. Fakat Williams diğer 88 fosil kalıntının doğru şekilde Lucy’e atfedildiğini de ekliyor.

Northern Illinois Üniversitesi’nden Dan Gebo, Lucy üstünde araştırma yapanların çoğunun omurga uzmanı olmadığını belirterek “Kırık kemikler problemli olduğu için bu yapılabilecek bir hata” diyor.

William Sanders ise 1974’te Lucy keşfedildiğinde çevrede bir babun iskeletine dair hiçbir işaret olmadığını belirterek “Yani iki farklı hayvanın kemiklerinin karıştığını düşünmek için bir neden yoktu. Ben bu kemikte de babun olduğunu özellikle belli eden bir şey göremiyorum” dedi. Saunders buna inanmadan önce gelecek hafta San Fransisco’da Paleoantropoloji Toplantısı’nda yapılacak konuyla ilgili sunumu görmek istediğini belirtti.

New Scientist

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login