Hindistan’da Su Seviyesi Düşünce 1,000 Yıllık Tapınak Ortaya Çıktı

10 yıl önce Hindistan’ın Telangana eyaletindeki Nalgonda’da Udyasamudram baraj gölü yapımında su altında kalan Sri Shambulingeshwara Swamy tapınağı, barajdaki  su seviyelerinin düşmesiyle yeniden ortaya çıktı.

Telangana Eyaleti Arkeoloji ve Müzeler Departmanı, MS 11-12. yüzyılda inşa edilen tapınağın başka bir yere taşınmasını planlıyor.

10 yıl önce Udyasamudram baraj gölü altında kalan Sri Shambulingeshwara Swamy tapınağı tekrar ortaya çıktı (Görsel: Singam Venkataramanana)

Arkeoloji ve Müzeler Müdürü N.R. Visalatchy, taşınabilir olan bütün heykellerin hemen Panagal Müzesi’ne götürülmesini istedi. Müdür ayrıca Mühendislik Departmanı’nın tapınak alanını ziyaret ederek tapınağın taşınabilmesi için farklı tasarılar hazırlamalarını rica etti.

Başka bir yere taşınmadan önce Siva tapınağının tamamı sökülerek parçalarına ayırılacak. 10 yıldan uzun süredir su altında olmasına rağmen tapınak zarar görmemiş durumda.

Arkeologlar aynı bölgede başka bir tapınağa ait 12 sütun buldu, bu tapınağın birkaç yüzyıl önce yıkılmış olabileceği düşünüyor.

Tapınak alanında Nandi, Vinayaka ve başka tanrılara ait heykeller de bulundu.

Tapınak, baraj gölü inşa edilirken boşaltılan Chandanapally köyünün yakınında bulunuyorud. Daha önce bulunan yazıtlara göre tapınak, Kunduru Cholas tarafından 11. ve 12. yüzyıllarda inşa edildi.


The Hindu, 7 Şubat 2015

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login