Hindistan’da Mağarada Binlerce Yıllık Taş Aletler Bulundu

Hindistan’daki Koloshi mağarasında keşfedilen taş aletler, yakınlardaki Konkan petrogliflerini oluşturan insanlar hakkında bilgi verebilir.

Kazılar sırasında çok sayıda küçük ve büyük taş alet bulundu.

Yıllar içinde Hindistan’ın batısındaki Maharashtra eyaletinde daha önce bilinmeyen bir uygarlığın kaya oymaları bulundu. Şimdi ise aynı bölgede bulunan bir mağara, bu tarih öncesi eserlerin yaratıcılarına ve onların hayatlarına daha fazla ışık tutmayı vadediyor.

Batı Maharashtra’nın Konkan bölgesindeki Koloshi köyünden yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan mağara, geçen yıl bir grup araştırmacı tarafından keşfedildi. Bu yılın başlarında yapılan kazılar, mağarada on binlerce yıl öncesine ait birkaç taş alet ortaya çıkardı.

(İlgili: Hindistan’da Bulunan Petroglifler Kayıp Bir Topluma Ait Olabilir)

Maharashtra arkeoloji bölümünün başkanı Dr Tejas Garge, “Dünyanın hiçbir yerinde bu tür kaya sanatı bulamayız.” diyor. Arkeologlar, bu eserlerin atalarımızın nasıl yaşadığı hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabileceğine inanıyor.

Sindhudurg’da tenha bir ormanda bulunan mağara, yakın bölgelerdeki kaya oymalarını inceleyen araştırmacılar tarafından keşfedildi. Kazı çalışmaları, arkeologların mağaranın içinde iki alan kazdığı iki seferde gerçekleştirildi. Burada, Mezolitik döneme tarihlenen irili ufaklı birçok taş alet bulundu.

Mağaradaki kazılar iki seferde yapıldı.

Konkan petrogliflerini araştıran ve kazı ekibinin bir parçası olan Rutivij Apte, “Mikrolitler veya küçük taş aletler yaklaşık 10.000 yıl öncesine dayanıyor, oysa daha büyük aletler yaklaşık 20.000 yaşında olabilir.” diyor.

Bir arkeolog olan Dr Parth Chauhan, eserlerin kenarlarında bulunabilecek herhangi bir kalıntıyı analiz etmek için kimyasal süreçlerin kullanıldığını söylüyor. Bu, nesnenin ne için kullanıldığını belirlemeye yardımcı olabilir.

“Bu taş aletlerin tam olarak hangi döneme ait olduğunu bulmak birkaç ayı bulacak. Ancak şu anda bu eserlerin 10.000 ila 48.000 yıllık olduğunu söyleyebiliriz.”

Mağaranın içinde mikrolitler – küçük taş aletler – keşfedildi.

Bu mağaranın keşfedildiği Maharashtra’nın laterit (kırmızı kil) açısından zengin Konkan platosu da tarih öncesi sanata dair oldukça zengin. Geçmişte kaşifler, burada birkaç köyde toprak katmanlarının altına gizlenmiş hayvan, kuş, insan figürleri ve geometrik desenlerden oluşan kaya oymaları keşfettiler.

Şimdiye kadar, Sindhudurg ve yakındaki Ratnagiri bölgesindeki 76 köyde 132 noktada 1700 petroglif (kaya oymaları) bulundu.

Pune merkezli bir sanat tarihçisi ve yazarı olan Saili Palande Datar, bu oymaların tarih öncesi insanın yaşamı ve alışkanlıkları hakkında harika bilgiler sunduğunu söylüyor.

Saili Palande Datar, Ratnagiri semtindeki Barsu köyü yakınlarında bulunan ikonik bir insan figürünün kaya oyma örneğini veriyor. Bu oyma, bir kayanın üzerine işlenmişti ve iki elinde kaplan ve diğer vahşi hayvanlar gibi görünen bir şeyi tutan bir erkek figürüne benziyor.

Maharashtra’nın Konkan bölgesinde birkaç petroglif – kaya oymaları – bulundu.

Datar, “Bu oymada, yüksek düzeyde beceriye işaret eden inanılmaz bir simetri duygusu var. Resim aynı zamanda insanın hayvanlarla olan ilişkisini de tasvir ediyor.” diyor.

Datar, Hint yarımadasında gelişen insanlık tarihinin en eski uygarlıklarından biri olan Harappa uygarlığının mühürlerinin de insanın hayvanlarla paylaştığı yakın ilişkiyi tasvir ettiğini söylüyor. “Mühürler; kaplanlar ve bufalolar gibi büyük hayvanların ve hayvanları avlayan insan tasvirlerini taşıyor.”

Uzmanlar, bu tarih öncesi kaya oymalarının etrafındaki gizemlerin çözülmekten uzak olduğunu söylüyor. Ancak, dünyanın dört bir yanındaki doğal ve kültürel yerleri, insanlık için “olağanüstü evrensel değerleri” nedeniyle seçen bir Unesco kaydı, onları nesiller boyu korumaya yardımcı olabilir.

Konkan bölgesindeki sekiz kaya oyma alanı, Unesco’nun, kültürel açıdan önemli herhangi bir site için kaydedilmenin ilk adımı olan geçici Dünya Mirası siteleri listesinin bir parçası.


BBC News. 16 Eylül 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login