Hatay’da Devasa Roma Tapınağı Gün Yüzüne Çıkacak

Hatay’da, 1932 yılında Fransızlar döneminde bulunan ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen tapınak gün yüzüne çıkarılıyor.

Hatay’da Devasa Roma Tapınağı Gün Yüzüne Çıkacak

Kazı Başkanı Doç. Dr. Hatice Pamir, AA’ya yaptığı açıklamada, Küçükdalyan Mahallesi’nde kazı çalışması yapılan bölgenin 1932 yılında Amerikan Princeton Üniversitesince tapınak olarak isimlendirildiğini, fakat üzerinde çalışma yapılmadığını söyledi.

İlk kez 2011 yılında çalışmalara başlanan yapıda dört yıl önce temizlik ve jeofizik araştırmaları yapılmıştı. 2013 yılında ise kazı yapılmasına karar verilmişti. Tapınağın yapısı ve büyüklüğü itibariyle özgün bir mimariye sahip olduğu ve Efes’teki Artemis Tapınağı, Didim’deki Apollon Tapınağı gibi büyük boyutlu tek bir yapı olduğu tahmin ediliyor. Şu ana kadar tespit edilebilen ölçülere göre kuzey- güney yönünde 105 metre, doğu-batı yönünde 75 metre boyutlara sahip.

Kazı başkanı Pamir, kazının henüz çok başında olduklarını, net verilere ulaşmalarının zaman alabileceğini belirtti ve tapınağın görülen kısmının ve genel planının Roma dönemine işaret ettiğini söyledi.

Yapılacak kazılarla daha aşağı inildikçe farklı dönemlere ait bulgulara rastlanılmasının da muhtemel olduğunu söyleyen Pamir, dini yapıların kolay kolay yerinin değiştirilmediğini hatırlatarak, yerleşimin MÖ. 300 yılında kurulduğunu, bu sebeple Helenistik döneme kadar uzanan bir geçmişi olabileceğini, yakılıp üzerine tekrar bir tapınak yapısının inşa edilme ihtimali üzerinde de durduklarını aktardı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login