Hatay’da Yol Çalışmaları Sırasında Roma Dönemi Mozaiği Bulundu

Hatay’ın Defne ilçesindeki bir kavşakta yapılan alt geçit çalışmaları sırasında Roma dönemi mozaiği bulundu.

Hatay'da Yol Çalışmaları Sırasında Roma Dönemi Mozaiği Bulundu

Defne ilçesinde Büyükşehir Belediyesince bir kavşakta yapılan alt geçit çalışması sırasında Roma dönemine ait mozaik ve dönemi henüz belirlenemeyen hamam duvarı bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Uğur Mumcu Alanı’nda sit bölgesi olmayan yerde kavşak çalışması başlattıklarını belirtti. Savaş, çalışma sırasında Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen kırılmış şekilde bir parça mozaik ve dönemi henüz tespit edilmeyen hamam duvarı bulunduğunu söyledi.

Eserlerle ilgili Antakya Arkeoloji Müzesi yetkilileriyle görüştüklerini anlatan Savaş, müzenin eserlerin bulunduğu alanda kazı çalışması başlattığını belirtti.

Hatay'da Yol Çalışmaları Sırasında Roma Dönemi Mozaiği Bulundu

Savaş sözlerine şöyle devam etti;

“Bu aşamada bizim çalışmamız eserlerin olmadığı diğer yerlerde devam ediyor. Kurtarma kazısının bitmesinin ardından yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Orada çıkacak herhangi bir güzel eseri de kaybetmek istemiyoruz. Bunun için de müzemizle, Anıtlar Kurulu ile Kültür ve Turizm Bakanlığıyla çalışmayı tercih ediyoruz. Çalışmalarımız biraz gecikecek ama olsun. Hatay’ın tarihi bir öneme sahip olması nedeniyle yaptığımız çalışmalarda birçok eserle karşılaşabiliyoruz. Ancak bu bizi yıldırmıyor, üzmüyor, kızdırmıyor. Bu coğrafyada çalışırken daha ihtimamlı çalışmamıza sebep oluyor. Bu eserlerin dünyayla paylaşılması, turizme katkısı ve şehrin değerinin artırılması bizim için ayrı bir kazançtır. Çalışmalarımızda gecikmeler olsa da iş uzasa da ekonomik olarak daha çok para versek de bu şehrin hak ettiği değerleri ortaya çıkarmak ve dünyayla paylaşmak bunların çok üstünde bir değer taşıyor.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login