Hadrian Duvarı Yakınında Oyuncak Fare Keşfedildi

Roma İmparatorluğu’nun sınırında yer alan bir Roma kalesinde deriden yapılmış fare oyuncak bulundu.

C: Vindolanda Trust

Vindolanda, Britanya eyaletinde Roma İmparatorluğu’nun sınırında yer alan bir Roma kalesiydi, konumu Hadrian Duvarı’nın hemen güneyinde ve Kaledonya’nın sınırında bulunan Stanegate adı verilen büyük bir Roma karayolunu koruyordu. Askeri lejyon, Roma birliklerinden elemanlardan değil piyade ve süvari yardımcılarından oluşuyordu.

İşgal sırasında İngiltere’de en karmaşık arkeolojik alanlardan birini oluşturarak ve sınır yaşamının eşsiz bir kültürel mirasını bırakarak en az dokuz Roma kalesi ahşap veya taştan yapıldı.

(Hadrian Duvarı’nda Antik Roma Oyunu Bulundu)

Vindolanda, Britanya’da Roma döneminden en büyük deri çizme ve ayakkabı koleksiyonunu içeren ve orada keşfedilen birçok organik Roma eşyası ile ünlü. Kazılarda; önemli çadır levhaları, dekoratif süslemeler, at koşumları, ve hurdalar ortaya çıktı.

C: Vindolanda Trust

Arkeologlar bugüne kadar kazı sonrası incelemesi yıllarca sürebilecek 7.000’den fazla organik objeyi keşfetti.

Karantina sırasında, Vindolanda’daki küratör kadrosu, büyük deri rezervi koleksiyonuna daha yakından baktı. Bazıları yüzlerce parça içeren kesik ve hurda torbalarını ayıklarken fareye benzeyen küçük bir hayvan olarak şekillendirilmiş bir deri parçası buldular.

(Roma Kalesinde Tüyleriyle Birlikte 1800 Yıllık Köpek Bulundu)

Fare 12.2 cm uzunluğunda ve 2.6 cm genişliğindeydi. Vücudunda kürk ve gözleri belirten işaretlemeler vardı. İçinde saklandığı hurda deri çanta 1993 yılında Tungrains’in (bugünkü Belçika) ilk topluluğunun bölgede yerleştirildiği yer olan Komuta görevlisi konutundaki bir odanın kazılması sırasında ortaya çıktı. Bir çocuğun oyuncağı ya da muhtemelen gerçekçi bir şaka olarak kullanılmış olabileceği düşünüldü.

C: Vindolanda Trust

Trust’ın küratörü Barbara Birley, “Vindolanda koleksiyonuyla ilgili en güzel şeylerden biri, daha ne bulacağımızı asla bilmememiz. Bu yıl 2020 kazılarımızın başlangıç tarihini ertelemek zorunda kalsak da koleksiyonun hala açıklanacak gizli hazineleri olduğunu görüyoruz. Vindolanda’da çocuklara dair kayda değer miktarda kanıtımızın olmasına rağmen çok az oyuncağımız var. Bu küçük farenin bir oyuncak ve kuzey sınırındaki bir çocuk için bir eğlence kaynağı olması harika olurdu.” diyor.

Aslında Vindolanda’da gerçek fareler her yerdeydi, her kalede muhtemelen tüm evlerde ve mekanlarda bulunuyordu. Orada yaşayan insanlar için kalıcı bir haşere ve yoldaştı. Vindolanda tahıl ambarı 2008 yılında kazıldığında binlerce ölü farenin kemikleri binanın zemininin altında ortaya çıktı, kaldırım taşları arasına düşen tahılın kenarlarında yaşıyor ve ziyafet yapıyorlardı. 2.000 yıl önce birinin yaptığı bu deriden oyuncak farenin ne keskin dişlerinin olduğunu ne de evde ya da evin dışında onları yemeyeceğini bilerek hazırlaması oldukça güzel.

Bugün fareler 2.000 yıl önce olduğu gibi, birçok insan için haşeredir fakat hala şefkatimiz olduğu için kalmaya devam etmektedir. Çocuklar için günümüzde birçok kurgusal karakterin kaynağı.

Deri fare şimdi Vindolanda müzesinde Roma Britanyasının en iyi deri eserlerinin yanı sıra kalıcı olarak halk tarafından bir kez daha görülmek için sergilenecek.


Heritage Daily. 17 Mayıs 2020.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü.

You must be logged in to post a comment Login