Caddenin Altında Hadrian Duvarı’nın Bilinmeyen Kısmı Bulundu

Şehirdeki rutin çalışmalar, bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun kuzeybatı sınırını belirleyen duvarın üç metrelik bir bölümünü ortaya çıkardı.

1.900 yıllık bölüm, duvarın inşaatının ilk aşamalarına kadar uzanıyor. C: Northumbrian Water

Newcastle, West Road bölgesinde bir boruyu değiştiren işçiler kısa süre önce şaşırtıcı bir keşif yaptı. Ülkenin en ikonik antik simge yapılarından biri olan Hadrian Duvarı’nın daha önce bilinmeyen, üç metre uzunluğundaki bir bölümü keşfedildi.

Bir ekip, Newcastle’ın en işlek yollarından birinin 50 cm altına indikten sonra, Roma İmparatorluğu’nun en parlak dönemine uzanan 1.900 yıl önceye tarihlenen bir duvar ortaya çıkardı. Yeni ortaya çıkarılan bölüm, ünlü duvarın inşaasının ilk günlerinde inşa edildiğini öne süren büyük taşlara sahip. Daha sonraki evrelerde duvar yapımında çok daha küçük taşlar kullanıldığı biliniyor.

(Hadrian Duvarı Yakınında Roma Askerlerinin Eşyaları Keşfedildi)

Archaeological Research Services Ltd.’den Philippa Hunter, “Hadrian Duvarı’nın güzergahı şehrin bu bölgesinde oldukça iyi belgelenmiş olmasına rağmen, duvarın kalıntılarıyla karşılaştığımızda ve bu uluslararası öneme sahip yapı hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatımız olduğunda, bu durum her zaman heyecan verici.” diyor. “Bu, özellikle duvarın en erken evresinin bir kısmını ortaya çıkardığımıza inandığımız bu durumda geçerli.”

Hadrian duvarı, doğuda Tyneside’den batıda Cumbria’ya kadar, Kuzey İngiltere’de 117 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Duvar, Roma Britanya’sından hayatta kalan en büyük arkeolojik yapı olmasına rağmen, bugün sadece yüzde 10’u görünür durumda. Araştırmacı Nic Fields, inşa edildiğinde duvarın 3 metre genişliğinde ve yaklaşık 4,5 metre yüksekliğinde ölçüldüğünü söylüyor.

Hadrian Duvarı. C: Public

2006-07 BBC tarihli “Timewatch” belgeseline konuşan arkeolog Miranda Aldhouse- Green, “Britanya’da o kadar çok taş yapının olmadığı, kesinlikle anıtsal duvarcılığın olmadığı bir bölge tasavvur etmeliyiz. Yani tamamen yabancı bir şey olmalıydı. İnsanlar buna bayılmış olmalıydı.” diyor.

Roma İmparatoru Hadrianus, Güney Britanya’yı, fethedilmemiş kuzeydeki “barbar” Kaledonya kabilelerinin istilasından korumak için milattan sonra 122’de duvarın inşasını emretti. Günümüzde Güney İskoçya olan alanda yaşayan Piktler, hayvan çalmak ve köleleştirilmiş insanları ele geçirmek gibi gerilla savaşı taktikleri kullanarak Roma Eyaleti için özel bir tehdit oluşturuyordu.

İngiltere’nin en popüler turistik yerlerinden biri olan bu simge yapı, 1987 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Hadrianus ile bağlantılı başka bir Dünya Mirası alanının yeni bir kısmı da bu yılın başlarında ortaya çıktı; Roma yakınlarında bulunan Tivoli’da Hadrianus’a ait villada bulunan bir kahvaltı odası.


Smithsonian Magazine. 11 Ağustos 2021.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login