Güney Avrupa’daki Mağara Aslanlarına Dair En Eski Kanıt

Yeni bulunan kanıtlara göre mağara aslanları, günümüzde İtalya olarak bilinen bölgede yaklaşık 660.000 ila 610.000 yıl önce yaşıyordu.

Notarchirico’da (Venosa, İtalya) soyu tükenmiş mağara aslanı Panthera spelaea’nın yeni tanımlanan metatarsası. Numunenin korunmuş kısmı yaklaşık 14 cm boyutlarında. C: Iannucci et al. 2024.

Bulgu, Basilicata bölgesindeki Venosa yakınlarında yer alan Notarchirico sahasında bulunan bir metatarsal kemik (ayak tarağına ait) ile doğrulandı. Bu kemik, daha önceki buluntuların yeniden incelenmesi sırasında keşfedildi ve şimdiye kadar güney Avrupa’da bulunan en eski büyük kedigilin kanıtı olma özelliği taşıyor.

Söz konusu bulgu, Dr. Alessio Iannucci’nin baş yazarı olduğu ve Journal of Quarternary Science dergisinde yayımlanan bir makalede tanımlandı.

Daha önce Notarchirico arkeolojik alanında, İtalya’daki en eski insan fosili, muhtemelen bir Homo heidelbergensis genci ortaya çıkarıldı. Bu site aynı zamanda Avrupa’daki Aşölyen (Acheulean) kültürünün en eski kanıtlarından birini içerdiği ve 695.000 ila 610.000 yılları arasındaki tekrarlayan insan iskanını belgelemesiyle biliniyor.

(İlgili: Neandertaller 48.000 Yıl Önce Mağara Aslanlarını Avlıyordu)

Yaklaşık bir milyon yıl önce Afrika’da ortaya çıkan Aşölyen kültürü, iki tarafı işlenmiş el baltaları ve diğer yeni taş aletlerin üretimi ile karakterize ediliyor.

Notarchirico’dan (Venosa, İtalya) çıkarılan mağara aslanı örneği. C: Iannucci et al. 2024.

İklim ve Çevresel Değişim

Alessio Iannucci, “Avrupa’da 600.000 yıldan daha uzun bir süre önce ortaya çıkan Aşölyen kültürü, hızla kuzey ve güney bölgelere yayıldı” diyor. Aynı dönemde, Erken ve Orta Pleistosen arasındaki geçişte, aslanlar ve diğer büyük memeliler de Avrupa’ya yayıldı.

“Bu dönemde, buzul ve buzul arası dönemlerin döngülerinin ritmi değişti. Döngüler uzadı ve yaklaşık 40.000 yıldan 100.000 yıla çıktı. Buna güçlü ve tekrarlanan iklim ve çevresel değişiklikler eşlik etti.”

Bu, o dönemde hem insanların hem de diğer türlerin ekolojik ve davranışsal uyumlarında büyük talepler yaratmış olmalıydı.

“Aşölyen kültürünün yayılmasında rol oynayan faktörlerle ilgileniyoruz. Büyük memelileri de bir bilgi kaynağı olarak kullanıyoruz” diyor Iannucci.

Yaklaşık 900.000 ila 700.000 yıl önce Avrupa’da dev sırtlanların nesli tükenirken, Avrupa orman fili, kızıl geyik ve yaban domuzu gibi diğer büyük memeliler Asya ve Afrika’dan geldi.

“600.000 yıldan daha eski bir Panthera spelaea (mağara aslanının bilimsel adı) keşfimiz, bu türün bu büyük faunal yenilenmenin bir parçası olduğu fikrini güçlendiriyor.”


Universitaet Tübingen. 24 Haziran 2024.

Makale: Iannucci, A., Mecozzi, B., Pineda, A., Sardella, R., Carpentieri, M., Rabinovich, R., & Moncel, M. H. (2024). Early occurrence of lion (Panthera spelaea) at the Middle Pleistocene Acheulean site of Notarchirico (MIS 16, Italy). Journal of Quaternary Science.

Ankara Üniversitesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünden mezun.

You must be logged in to post a comment Login