İtalya’daki Altamura Neandertali’nin Yüzü Canlandırıldı

İtalya’daki Altamura kasabası yakınında bulunan 150.000 yıl önce yaşamış olan bir Neandertalin kalsit tabakasına gömülü yüzü, hiper-gerçekçi bir yüz ve vücut modeli ile yeniden canlandırıldı.

Altamura adamı olarak bilinen fosilleşmiş iskelet, DNA’sı çıkarılabilen en eski Neandertal olmuştu.

altamura

Solda: Kalsite gömülü iskelet, İtalyan Kültürel Miras Bakanlığı . Sağda canlandırma,  La Sapienza Roma Üniversitesi Paleoantropoloji laboratuarı.

1993’te Altamura’daki karstik Lamalunga mağarasında bulunan iskeletin saç, sakal ve bıyığıyla birlikte gerçek boyutlu bir modeli çıkarıldı.

Kısa ve tıknaz bir yapıya sahip Altamura adamı çıkık bir alına/kaşlara, uzun bir kafatasına ve çok büyük bir burna sahipti.

Floransa Üniversitesi’nde antropoloji profesörü David Caramelli, Discovery News’e yaptığı açıklamada “Benim gözüme çok güzel görünüyor” diyor.

Altamura adamı, bir grup mağara araştırmacısı tarafından bulunana kadar, dikitlerle dolu bir mağarada kalsitlerin içine gömülmüş olarak yatıyordu.

Araştırmacılar, şanssız hominidin bir kuyuya düştüğünü ve burada hapis kalıp çıkamadığını, sonra da susuzluk ya da açlıktan öldüğünü düşünüyor. İskelet daha sonra, binyıllarca korunmasına yardım olacak şekilde, kireçtaşı damlalarıyla kaplandı.

İtalya'daki Altamura Neandertali'nin Yüzü Canlandırıldı

Geçen sene Caramelli ve Sapienza Üniversitesi’nden Giorgio Manzi, iskeletin sağ kürek kemiğinin eklem bölümünden DNA çıkarmayı başardı. Bu DNA üzerinde yapılan analiz, Altamura adamının bir Neandertal olduğunu kanıtladı.

Araştırmacılar Altamura adamının, yaklaşık 150.000 yıl önce , yani geç Orta Pleistosen ile erken Geç Pleistosen dönem arasında yaşadığını düşünüyor. Bu dönem de Neandertallerin tarihinde eski bir devri temsil ediyor.

Hiper-gerçekçi bir model yaratabilmek için Manzi ve Caramelli, DNA analizi verileriyle birlikte, kalsit tabakasıyla kaplı iskelet üstünde fotogrametri ve lazer tarama teknikleri kullandı.

Altamura adamı daha sonra, Buzadam Ötzi’nin de bir modelini hazırlamış olan Hollandalı paleo-sanatçılar Alfons ve Adrie Kennis tarafından canlandırıldı.

Model iskeletle ilgili yeni bilgiler sağladı. Bulunan iskeletin vücudu tipik Neandertal özelliklerine sahipken, yüzünün biraz daha ilginç olduğu ortaya çıktı.

Manzi “Yüzünde eski nitelikler görünüyor, bu da Altamura adamını bir önceki insan türü olan Homo hedelbergensis ve Neandertaller arasında bir çeşit morfolojik köprü yapıyor” diyor.


Discovery News, Rossella Lorenzi, 27 Nisan 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login