Neandertaller 48.000 Yıl Önce Mağara Aslanlarını Avlıyordu

Almanya’da bulunan kalıntılar, yaklaşık 48.000 yıl önce Neandertallerin bir mağara aslanının karnına ahşap mızrak saplayarak öldürdüğünü gösteriyor.

Bu mağara aslanı iskeletindeki bir yara, Neandertallerin büyük kediyi, burada silahın bir kopyası ile temsil edilen ahşap bir mızrakla yaklaşık 48.000 yıl önce öldürdüğünü gösteriyor. C: Volker Minkus

Araştırmacılar, keşfin, Neandertallerin mağara aslanlarını avladığına dair ilk doğrudan kanıtı ve herhangi bir hominid’in büyük bir yırtıcı hayvanı öldürdüğüne dair en eski kanıtı temsil ettiğini söylüyor. Ancak zooarkeolog Gabriele Russo ve meslektaşlarının Scientific Reports’ta bildirdiğine göre bu tür davranışlar muhtemelen Neandertaller arasında çok daha erken bir dönemde başlamıştı.

Araştırmacılar ayrıca Almanya’nın başka bir bölgesinde, en az 190.000 yıl öncesine ait üç mağara aslanı pençe kemiğini de inceledi. Araştırmacılar, 2019 yılında keşfedilen bu kemiklerin aslında Neandertallerin yeni öldürülmüş bir mağara aslanının (Panthera spelaea) derisini yüzdüğü postun parçası olduğundan şüpheleniyor. Kemikler birbirine yakın duruyordu ve tipik olarak hayvan derilerinin yüzülmesi sırasında oluşan izlerin bulunduğu bir tane kemik içeriyordu. Pençe kemiklerinin kolye veya kıyafet parçası olarak kullanıldığına dair hiçbir kanıt yoktu.

(İlgili: Neandertaller Yakın Mesafeden Avlanıyordu)

Tübingen Üniversitesi’nden Russo, “Pençeleri olan bir aslan postu, Neandertaller için pek çok anlamı bünyesinde barındırıyor olabilir ve sıcaklık için, önemli durumlarda özel bir giysi olarak giyilmiş veya sadece sergilenmiş olabilir.” diyor.

Araştırmacılar, 1985 yılında ortaya çıkarılan mağara aslanı iskeletinden kaburga kemiği üzerindeki delinmenin ahşap mızrakların yaptığı darbe izlerine benzediğini söylüyor. Yaranın açısına göre, avcılar, muhtemelen yaşlı bir erkek olan aslana arkadan yaklaşarak sağ tarafının üzerinde yatarken karnının alt kısmından mızrağı saplamıştı. İskelet kısımlarındaki taş alet izleri, avcıların hayvanın üzerinde kasaplık işlemleri gerçekleştirdiğini gösteriyor.


Science News. 12 Ekim 2023.

Makale: Russo, G., Milks, A., Leder, D. et al. (2023). First direct evidence of lion hunting and the early use of a lion pelt by Neanderthals. Sci Rep 13, 16405.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login