Gaziantep’te Medusa Cam Eserler Müzesi Kapanıyor

Gaziantep’te 11 yıl önce açılan, içinde 3.000 yıllık eserlerin bulunduğu, Medusa Cam Eserler Müzesi, maddi imkansızlık nedeniyle kapatılıyor.

Medusa Cam Eserler Müzesi kapanıyor.

Müze Müdürü İbrahim Halil Algın, 6.000 eserden 2.000 tanesinin Devlet Arkeloji Müzesi’ne teslim edildiğini söyledi.

Gaziantep’te, Seferpaşa Mahallesi’nde 2008 yılında kurulan Medusa Cam Eserler Müzesi, bir sanatseverin 15 yıllık birikimi sonucu ortaya çıkan koleksiyonunun daha geniş kitlelere, sanatseverlere ve bilim insanlarına sunulabilmesi için açılmıştı.

(Gordion Müzesi’nin Durumu İçler Acısı)

Cam eserler, bronz ve pişmiş toprak eserler ile Roma Dönemi’ne ait altın ve bronz sikkeler ile yaklaşık 6.000 eserin bulunduğu müzenin yetkilileri, maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatma kararı aldı.

Özel müze statüsünde olduklarını ve ekonomik yetersizlik yüzünden müzeyi kapatacaklarını dile getiren Müze Müdürü İbrahim Halil Algın, “Burası Türkiye’de tek olan özel bir müzeydi. 11 yıl önce açılışımızı yapmıştık. O zamandan bugüne kadar kendi ayakları üzerinde durabiliyordu.” diyor.

Algın sözlerine şöyle devam etti: “Son yıllardaki maddi imkansızlıklar, ziyaretçi sayısının az olması nedeniyle kapatma kararı alındı. Müzede yaklaşık 6.000 eser var. Bunun 2.000 tanesini Devlet Arkeoloji Müze’sine teslim ettik. Kapatma kararını aldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazımızı yazdık. Oradan gelen sonuç doğrultusunda müzemizi tamamen kapatacağız. Daha sonra koleksiyoner olan kişi kalan eserleri alıp, kendi evinde saklamaya devam edecek. Bu eserlerin maddi ve manevi değerleri çok yüksek ve müzemizde yer alan eserlerin Türkiye’de eşi benzeri bulunmuyor. Pişmiş topraktan oyuncak, kukla bebek, oyuncak arabalar gibi birçok değerli eserleri bulunan ‘Medusa Cam Eserler Müzesi’ kapanıyor.”

Gorgo Medusa Cam Eserleri Müzesi

Medusa Cam Eserler Müzesi Türkiye’nin ilk özel cam eserler müzesi olma özelliğini taşıyor. Gaziantep Kalesi civarında eski bir Antepevi’nde hizmete açılan müzede, Roma ve İslami döneme ait cam eserlerin yanısıra, Eski Tunç Çağı’na ait bronz ve pişmiş toprak eserler sergileniyor.

(Louvre Müzesi 2018 Yılında Ziyaretçi Rekoru Kırdı)

Gaziantep eski mimari dokusunun içinde yer alan müze geniş bir kompleks halinde düzenlenmiş olup, içerisinde müze binası, gümüş telkari odası, mozaik yapım odası ve cam boncuk yapım odası bulunuyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login