Erkeklerin Kaşları Yaşlandıkça Neden Gürleşir?

Bazı yaşlı erkeklerin gür kaşları, yoğun kulak kılları ve burun kılları büyümeyi asla bırakmıyor gibi görünüyor. Birçok erkek, başlarının üstündeki saçları kaybederken, başkalarının kaş, kulak ve burun kılları büyülü bir iksire batırılmış gibi görünebiliyor.

Yaşlı erkekler yüksek hormon seviyeleri sayesinde gür kaşlara sahip olurlar.

Buna karşılık, kaşları da dahil olmak üzere kadınların saçları yaşlandıkça incelme eğilimindedir. Öyleyse neden erkeklerin çeşitli yüz kılları yaşlılıkta genellikle gürleşirken, kadınlarınki gürleşmiyor?

Yaşlı erkeklerin kıllılığı, yaşlılığa kadar yüksek hormon seviyelerinden (yani testosterondan) etkilenir. Chicago Cilt Kliniği’nde dermatolog olan Dr. Danilo Del Campo’ya göre, bu hormonların zamanla saç folikülleri üzerinde daha büyük etkileri var. Aynı zamanda, Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’ndeki 2020 tarihli bir incelemeye göre, saç büyümesini ve çapını artıran östrojen hormonu menopozdan sonra kadınlarda azalma eğilimi gösteriyor.

(Hayvanlar Depremleri Önceden Sezebilir Mi?)

Kaliforniya’daki Premier Dermatoloji başkanı Dr. Marie Jhin, bununla birlikte, kılların nerede büyüdüğünün, ne kadar hızlı büyüdüğünün, dokusunun ve renginin öncelikle genetik, yaş, beslenme, sağlık ve cinsiyete dayandığını belirtiyor.

Del Campo, “Ancak insanlar yaşlandıkça, hormonlar ve hormonlara verilen çeşitli tepkiler, erkekler ve kadınlar arasındaki kıllarla ilgili farkın temel nedeni.” diyor.

Kaş kılları nasıl uzar?

Vücuttaki tüm kıllar, kıl foliküllerinden büyür. Bu foliküllerin yaşam döngülerinin üç fazı vardır: büyüme fazı (anajen), iki haftalık geçiş fazı (katajen) ve aylar süren uyku fazı (telojen). 2020 incelemesine göre, saç folikülleri uykuda kaldıktan sonra, en nihayetinde saç dökülür — bu durum bazen eksojen faz olarak adlandırılır. İşlem daha sonra anajen fazında yeniden başlar.

Vücudun farklı bölgelerindeki tüyler, bu aşamaların uzunlukları farklı olduğu için farklı uzar. Del Campo, saç derisinin tipik olarak iki ila yedi yıl arasında değişen en uzun anajen fazına sahip olduğunu söylüyor. “Ancak, kaş kılları ve kılların çıktığı diğer alanlar çok farklı.”

Bir kıl folikülünün anajen fazı ne kadar kısa olursa, vücudun o bölgesindeki kıllar o kadar kısa olur. Del Campo, “Kaşların yaklaşık 30 günlük çok kısa bir anajen fazı var — hepsi bu.” diyor. Bu kısa büyüme periyodunu, kaş kıllarının neden tipik olarak sadece 1 santimetre veya daha az olduğunu açıklayan uzun bir dinlenme fazı izler.

Del Campo, “Anajen fazı daha uzun olsaydı, o zaman insanlar kaşlarını kesmek için çok sık berberlerinin makaslarını kullanmak zorunda kalacaklardı.” diyor. Bu durum, bazı erkekler için yaşlandıkça gerekli hale gelen bir bakım gereksinimi.

Testosteronun rolü

Farklı fazların uzunlukları vücutta dolaşan hormonlardan etkilenir. Jhin, “Saç döngüsü ve saç folikülünün yapısı, çeşitli hormonlardan büyük ölçüde etkileniyor.” diyor. Özellikle, erkekler genellikle yüksek androjen seviyelerine, özellikle testosterona sahipken, kadınlar daha düşük androjen seviyelerine sahip olma eğilimindedir. Bu androjenler, erkeklerin kıllarının daha hızlı büyümesinin sebebi.

2020 incelemesine göre ergenlik döneminde bu androjenler; yüz, kollar ve sırt gibi yerlerde kıl büyümesinden sorumlu. Jhin, “Bu androjenler ergenlik döneminde kasık, göğüs, yüz ve koltuk altı gibi vücudun cinsiyete özgü kısımları üzerinde çalışır. Kılları uyarma görevi görüyorlar.” diyor.

Jhin’e göre, erkekler yaşlandıkça, bazı saç folikülleri zamanla bu hormonlara daha duyarlı hale geliyor. Foliküller androjenlere karşı daha duyarlı hale geldikçe, hormonlar onları daha uzun süre anajen fazında tutar ve kaş, burun ve kulak gibi yerlerde yaşla birlikte daha fazla kıl büyümesine neden olur.

İlginç ve biraz da gizemli bir şekilde, kafa derisindeki saç folikülleri testosterona farklı tepki veriyor, aslında Jhin’e göre testosteron seviyeleri arttığında büyüme döngüsünü kısaltıyor. Bu yüzden bazı yaşlı erkeklerin gür kaşları, uzun burun kılları ve kulak kılları varken, kelleşmiş bir kafası var.

Del Campo, “Erkeklerin kaşları yaşlılığa kadar büyümeye devam etme eğiliminde (ve bu aynı zamanda kulak ve burun kılları için de geçerli). Kadınlarda ise daha düşük testosteron seviyeleri var.” diyor.

Kadınlar yaşlandıkça, menopoz sırasında östrojen seviyeleri düşer. 2020 incelemesine göre, daha düşük östrojen seviyelerinin ve yaşlılıktaki diğer hormon değişikliklerinin ve faktörlerinin daha ince, daha az yoğun saçlara yol açtığı düşünülüyor. Jhin, “Erkekler 70 yaşına kadar androjen üretmeye devam ederken, kadınların hormonları 50 yaş civarında menopozla tükeniyor.” diyor.


Live Science. 23 Ekim 2021.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login