Düzce’deki Prusias ad Hypium’da Aslanlı Mozaik Bulundu

Düzce’deki Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, “Dionysos Kült Mekanı” olarak tanımlanan bir oda bulundu.

Düzce’de, Konuralp bölgesinde yer alan antik kentte sürdürülen kazılarda, aslanlı bir mozaik taban ortaya çıkarıldı. Geçtiğimiz aylarda arkeologlar, antik kentin tiyatrosunda Büyük İskender’e ait olduğu belirlenen portre başı bulmuştu. Söz konusu heykel başı daha sonra Konuralp Müzesi’ne teslim edildi.

Şimdi ise tiyatronun üst kısmındaki alanda çalışan kazı ekibi, portikoya bağlı bir yapı içerisinde aslan tasvirli bir mozaik tabana rastladı. Arkeologlar, bu mozaikli odanın, geç Roma dönemine ait bir kült alanı olabileceğini düşünüyor.

(İlgili: Düzce’deki Antik Kentte Büyük İskender Büstü Bulundu)

Duvarları yaklaşık 451 cm x 642 cm boyutlarında olan yapının iç duvarları, kalın bir harç tabakası üzerine mermer plakalarla kaplı. Kuzey güney yönünde dikdörtgen planlı olan odanın kuzeyinde ise bir platform temeli bulundu.

Odanın tamamı, ince işçilik ile yapılmış çeşitli renklerdeki tesseralardan oluşan bir mozaik tabanla kaplı. Geometrik desenlerle süslenmiş mozaiğin kenarları, daha büyük ve renkli tesseralardan oluşan bir çerçeve şeklinde yapılmış. Mozaik tabanın ortasında ise daha küçük tesseralarla yapılan dörtgen çerçevenin içinde bir sahne betimlenmiş.

Söz konusu sahnede, bir çam ağacına bakan iki aslan, ağacın dallarında ise davul ve pan flüt tasvir edilmiş. Odanın içinde çıkan arkeolojik eserler, bu betimlemelerle birlikte ele alındığında uzmanlar bu odanın “Dionysos Kült Mekanı” olabileceğini söylüyor.

Bulguyu sosyal medya hesabından duyuran Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Düzce Konuralp (Prusias ad Hypium) Antik Kentinde devam eden kazılarda Antik Tiyatroda sofanın bulunduğu üst kısımda; bir çam ağacına bakan iki aslan, ağacın dallarında davul ve pan flütün betimlendiği, dönemine ilişkin iyi korunmuş, nadir bir mozaik yapı ortaya çıkarılmıştır.” dedi.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ise, “Konuralp Antik Tiyatro’da Dionysos Kült Yapısı olarak nitelendirilen Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir Aslanlı Mozaik ortaya çıkardık. Böyle eserlere şahit oldukça ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi bir kez daha anlıyoruz. Konuralp’ten tarih fışkırıyor.” dedi.

Prusias ad Hypium Antik Kenti

Prusias ad Hypium (Kieros, Üsküpü, Kasaba, Konuralp) Antik Kenti, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Düzce ilinin 8 kilometre kuzeyinde, Konuralp beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. MÖ 3. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen antik kentin kurulmasında ve gelişmesinde tarıma elverişli Hypios Irmağı’nın etkili olduğu ve ismini buradan aldığı düşünülüyor. 

MÖ 3. yüzyılın son çeyreğinde Bithynia Kralı 1. Prusias, Kieros’u ele geçirmiş ve kente kendi ismini vermişti. Daha sonraları kentin adı “Melen’in kenarında” anlamına gelen “Hypios / Hypium” olarak değiştirildi. MÖ 74 yılında Roma’nın hakimiyetine giren kent, bu dönemde en parlak dönemini yaşadı ve anıtsal yapılar inşa edildi. Prusias ad Hypium Antik Kenti bugün Konuralp adlı yerleşimin altında yer alıyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login