Düzce’deki Prusias ad Hypium Antik Kenti’ne Arkeopark Yapılıyor

Düzce’de bulunan ve MÖ. 3. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Prusias ad Hypium Antik Kenti’ne arkeopark yapılıyor.

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'ne Arkeopark Yapılıyor

Düzce Belediyesi tarafından hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansınca desteklenen “Doğu Marmara Antik Kent Projesi” kapsamında, “Batı Karadeniz’in Efesi” olarak anılan Prusias ad Hypium Antik Kenti’ne arkeopark yapılıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Konuralp Mahallesi’nde, aslan pençesi figürleriyle süslenmiş basamakları ve kemerli geçitleriyle varlığını koruyan antik tiyatro, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların da yer aldığı antik kent bölgesinde arkeopark çalışmaları başladı.

Düzce Belediyesi koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, antik kentin bulunduğu alana oturma ve dinlenme amaçlı yapılan parkın yaklaşık 2.000 metrekarelik alana sahip olması planlanıyor.

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'ne Arkeopark Yapılıyor

Arkeopark çalışmalarının da içinde bulunduğu 1 milyon 215 bin liralık bütçeye sahip “Doğu Marmara Antik Kent Projesi” kapsamında bölgede “Açık Hava Kent Müzesi” oluşturulacak ve ev pansiyonculuğunun yaygınlaştırılması sağlanacak.

“Doğu Marmara Antik Kent Projesi”nin 2017 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Prusias ad Hypium Antik Kenti

Prusias ad Hypium (Kieros, Üsküpü, Kasaba, Konuralp) Antik Kenti, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Düzce ilinin 8 kilometre kuzeyinde, Konuralp beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. MÖ. 3. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen antik kentin kurulmasında ve gelişmesinde tarıma elverişli Hypios Irmağı’nın etkili olduğu ve ismini buradan aldığı düşünülüyor. MÖ 3. yüzyılın son çeyreğinde Bithynia Kralı 1. Prusias, Kieros’u ele geçirmiş ve kente kendi ismini vermiştir. Daha sonraları kentin adı “Melen’in kenarında” anlamına gelen “Hypios / Hypium” olarak değiştirilmiştir. MÖ. 74 yılında Roma’nın hakimiyetine giren kent, bu dönemde en parlak dönemini yaşamış ve anıtsal yapılar inşa edilmiştir. Prusias ad Hypium Antik Kenti bugün Konuralp adlı yerleşimin altında kalmıştır.

Domitianus döneminde basılmış Prusias kent sikkesi tiplerinden birinin üzerinde Grekçe Prusias’ın kurucusu yazısı okunmakta ve ayakta duran bir Herakles betimi görülmektedir.

Düzce’de Mozaik Tabanlı Roma Villası Bulundu

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login