Antik İyon Yolu Doğa ve Tarih Severler İçin Açılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, altı tarihi İyon kentini birbirine bağlayan bir tematik yürüyüş yolu projesi için kolları sıvadı.

Altı antik İyon kenti; Ephesos, Kolophon, Lebedos, Teos, Klazomenai ve Erythrai’yi birbirine bağlayarak, Karaburun yarımadasını saracak “tematik yol” için alan çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, düzenlenecek ultra maratonlar, macera, orientiring, bisiklet, su sporları yarışları ve bölgeye özgü tematik şenliklerle 350 kilometrelik rotaya ulusal ve uluslararası nitelik kazandırmayı hedefliyor.

Ayrıca rotanın geçtiği köylerde kamp alanları, pansiyon ve çeşitli hizmetler için küçük aile işletmelerinin kurulması desteklenerek bölge halkına yeni iş imkanları sağlanması hedefleniyor

Doğal ve Tarihi Değerler Tanıtılacak

Yürüyüş, bisiklet, tarih, bağ, zeytin ve deniz olmak üzere 6 farklı rotadan oluşturulacak İyon Yolu’nun, Selçuk Efes’ten başlayarak Çeşme Ildır- Erythrai’ye, oradan Mimas hattı ile Karaburun’a ulaşacak olan ana rotaya ek güzergahlar da eklenerek bölgenin tarihsel, doğal ve sosyokültürel değerlerinin tanıtılması da hedeflenen amaçlar arasında.

Yol Güzergahı Çalışmaları Başladı

İyon Yolu güzergahının belirlenmesi için, ilgili sivil toplum örgütlerinin katıldığı veri toplama çalışmaları başladı. 12 dağcılık kulübünün katılımıyla oluşturulan 8 ekip, rota belirleme ve veri toplama çalışmalarını yapıyor. Zeytin rotası için Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, bisiklet rotası için de bisiklet dernekleriyle çalışmalar devam ediyor.

Her Türlü Bilgilendirme Kullanılacak

Uluslararası standartlara göre rotalar işaretlenecek ve yönlendirici tabelalar ile bilgilendirici levhalar yerleştirilecek. Tüm doğa severler için el kitapları ve haritalar hazırlanacak. Ayrıca tüm bunlara ek olarak web sayfasında da tematik yolun tanıtımı yapılacak. İsteyenler için ise online bilgilendirme hizmeti sunulacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login