Diyarbakır’da 683 Adet Kültür Varlığı Tespit Edildi

Günümüze kadar binlerce yıldır birçok medeniyete  ev sahipliği yapan Diyarbakır’da 683 adet kültür varlığı tespit edildi.

Diyarbakır’da 683 Kültür Varlığı Tescillendi

Diyarbakır’da Müze Müdürlüğü tarafından 2009 yılında başlatılan kültür varlıkları tespit ve tescil çalışmaları tamamlandı. Diyarbakır’ın zengin kültürel varlıklarını tespit etmek, belgelemek ve geleceğe aktarmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, çoğunluğu Sur ilçesinde olmak üzere farklı dönemlere ait cami, kilise, kale, han, ev, çarşı ve köprü olmak üzere 683 kültür varlığı tespit edildi.

Tarihi Surları ve Hevsel Bahçeleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır’da tespit, tescil ve güncelleme çalışmaları kapsamında elde edilen veriler 2 ciltlik kitap haline getirildi.

Diyarbakır Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen tespit ve tescil çalışmalarında, 1 kale (5 bin 700 metre), 8 içkale (müze-valilik konağı), 61 dini mimari (cami-kilise), 58 su mimarisi (hamam, köprü, çeşme, değirmen), 13 eğitim yapısı (medrese ve okul), 9 ticari yapı (han ve çarşı), 57 sosyal ve resmi yapı (vakıf, dernek ve resmi daireler tarafından kullanılan yapılar), 443 sivil mimari (ev) ve 33 arkeolojik sit olmak üzere 683 kültür varlığı belgelendi.

AA

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login