Dinozorların En Eski Akrabası Dört Ayak Üzerinde Yürüyordu

Yapılan bir araştırma, dinozorların atalarının timsahlarla aynı özellikleri taşıyor olabileceklerini ve dört ayak üzerinde yürüdüklerini ortaya çıkardı.

Erken dönem dinozorlarına ait oldukça az sayıda fosil bulunması, paleontologların bu dinozorların görünümü hakkında kesin bir yargıya varmalarını engelliyordu. Fakat dinozorların en eski akrabasının keşfi, bilim insanlarının evrim hakkında önceki teorilerine meydan okudu ve eksik evrimsel bağlantıyı doldurdu.

Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye göre dinozorların atalarından olan Teleocrater, timsah familyasının üyeleri gibi dört ayak üstünde yürüyordu.

Sterling Nesbitt (Sol) ve Christian Sidor(Sağ) Teleocrater fosilleri üstünde çalışıyor. F: Roger Smith

Fosilleri Güney Tazmanya’da gün ışığına çıkartılan 2-3 metre boyundaki bu canlı günümüzden 245 milyon yıl önce, Triasik dönemde yaşıyordu. Triasik dönem bilinen en eski dinozorların yaşadığı Jura Devri’nden önce geliyor.

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nden Profesör Paul Barrett, Teleocrater’i şöyle tanımlıyor:

“Çok büyük bir canlı değildi, muhtemelen ortalama bir köpek ağırlığındaydı. Timsah gibi kalın bir gövdesi yoktu, görünüşü ise komodo ejderini andırıyordu.”

Teleocrater’in Komodo ejderine benzer bir görünüme sahip olduğu düşünülüyor.

Dinozorlar, bir tür olarak, kuşları, uçan sürüngenleri ve timsahları da içine alan archosaurs kategorisine girer. Yaklaşık 250 milyon yıl önce archusaurs grubu iki bölüme ayrıldı: dinozorlara, kuşlara ve uçan sürüngenlere dönüşecek kuş benzeri grup, ve timsahların bulunduğu timsah benzeri grup.

Yeni keşfedilen Teleocrater ise, ailenin kuş benzeri grubunun en eski üyesi ancak kanatlı canlılarla pek az benzerlik taşımakta. Araştırmanın yazarı Ken Angielczyk; “Teleocrater beklenmedik bir şekilde timsah benzeri özelliklere sahip.” diyor.

İlk Teleocrater fosili 1933 yılında Tazmanya’da bulundu ve Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nde incelendi. Ancak bu fosillerdeki eksik parçalar sebebiyle Teleocrater’ın dinozor familyasına mı yoksa timsah familyasına mı daha yakın olduğu bilinemiyordu.

2015 yılında bulunan fosiller Teleocrater hakkındaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilir

2015 yılında doğu Afrika’da bulunan fosiller ise bu türün kuş, dinozor ve timsahların dahil olduğu Archosaur grubunun ilk üyelerinden olduğunu ve timsahlar gibi dört ayak üstünde yürüdüğünü gösteriyor.

Makalenin yazarlarından olan Sterling Nesbitt, Teleocrater hakkındaki yeni keşiflerin dinozorların ilk ataları hakkında bilinenleri tamamiyle değiştirdiğini söylüyor.

Ancak ufak bir ekleme yapmayı da unutmuyor: “Bu keşif cevapladığından daha çok soru yarattı.”

Araştırma ekibinin bir sonraki hedefi tekrar Tazmanya’ya giderek Teleocrater fosilindeki eksik parçaları bulmak olacak.

Dinozorların Yok Olmasının Nedeni Dünya’ya Çarpan Asteroid Olmayabilir

Avustralya’da Bilinen En Büyük Dinozor Ayak İzleri Bulundu


BBC. 13 Nisan 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login