Dinozorlardan Önceki Lider Yırtıcı Timsahların Atasıydı

Yeni keşfedilen bir timsah atası, dinozorlar Kuzey Amerika’ya ulaşmadan önce kıtadaki yırtıcı hayvan rollerinden birinin boşluğunu dolduruyor olabilir.  Carnufex Carolinensis ya da Carolina Kasabı olarak adlandırılan bu yeni tür, neredeyse 3 metre uzunluğundaydı ve karada arka ayakları üzerinde yürüyordu. Büyük olasılıkla Kuzey Carolina’nın kendilerinden daha küçük memelileri ile besleniyorlardı.

dinizorlardan önce yaşayan en büyük yırtıcı bulundu

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi ve Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi’nden paleontologlar, Carnufex adındaki bu timsah türünün kafatası, üst ön ayakları ve omurga parçalarını bir araya getirdi. Carnufex’in kafatası küçük parçalar halindeydi ve gerçekte Carnufex’in kafasının neye benzediğini öngörmek oldukça zordu. Tam bir görüntü elde edebilmek için araştırmacılar parçaları gelişmiş görüntüleme teknikleri ile taradı. Böylelikle üç boyutlu kafatası modelini elde edebildiler.

Geç Triasik dönemin başlangıcına tekabül eden 231 milyon yıllık dolguların içinde bulunan kalıntılar, o dönem sıcak ve nemli olan ve aynı zamanda Pangea süper kıtasından kopmak üzere olan Kuzey Carolina bölgesinin de izlerini taşıyor. Bu döneme ait fosiller bilim adamları için büyük önem taşıyor çünkü Triasik Dönem’de ilk evrilen iki tür; krokodilomorf ve terapod türü dinozorların en erken izlerini gösteriyorlar. Carnufex’in keşfi, Pangea’daki yırtıcı hayvanlar hakkında bilgi sağlayan dünyanın en eski ve en büyük timsahı.

Büyük vücutlu rauisuchidler ve poposauroidler de dahil olmak üzere Pangea’da bulunan tipik yırtıcılar, Triasik Dönem’de soyu tükenmiş antik timsahların korkutucu kuzenleriydi. Bu hayvanlar en erken theropod türü dinozorlarla beraber avlanıyorlardı. Ancak Carnufex’in keşfi, kuzeyde büyük vücutlu krokodilomorfları işaret ediyor ve öncül avcılara çeşitlilik katıyor.


Science Daily.

Makale: Zanno, L. E., Drymala, S., Nesbitt, S. J., & Schneider, V. P. (2015). Early crocodylomorph increases top tier predator diversity during rise of dinosaurs. Scientific reports, 5.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply