Denisovalıların Yaptığı Bilezik 70.000 Yıllık Çıktı

Uzmanlar tarafından gözden geçirilen yeni bilimsel kanıtlar, erken insanların becerileri ve karmaşıklığı hakkında yeni bilgiler veriyor.

Dünyada bilinen en eski taş bilezik olarak bilinen bu eser, eski Homo Sapiensler tarafından değil, soyu tükenmiş erken insan türü olan Denisovalılar tarafından yapılmıştı ve daha önce 40.000 ila 50.000 yıllık olduğuna inanılıyordu.

Bilezik, 2008 yılında Sibirya’nın Altay bölgesinde, dünyaca ünlü Denisovalı mağarası olarak bilinen Stratum 11’de bulundu.

Yeni bulgular bileziğin 65.000 ila 70.000 yıllık olabileceğini gösterdi, yani eski insanların böyle olağanüstü objeler yapabilmeye yetenekli oldukları düşünülen zamandan uzun zaman önce.

Novosibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nden araştırmacı Maksim Kozlikin’e göre uzmanlar, bileziğin yaşı hakkında olağanüstü sonuçlar elde ettiler.

“İlk sonuçlar, bileziğin 65.000 ila 70.000 yaşında olduğunu gösteriyor. Yani tahmin edilenden çok daha eski döneme tarihlendiriliyor.”

Bileziğin, sadece özel günlerde çok önemli bir kadının veya çocuğun taktığı düşünülüyor.

Bilim insanları, bu bileziğin tarih öncesi insan türlerinden Denisovalılar tarafından yapıldığı sonucuna vardı ve bu insanların düşünülenden çok daha gelişmiş olduğunu gösteriyor.

Enstitünün eski müdürü Profesör Anatoly Derevyanko, “Bilezik oldukça çarpıcı, güneş ışığında ışınlarını yansıtıyor.” diyor.

(Sibirya’da Denisovalıların Yaptığı 50.000 Yıllık İğne Bulundu)

“Bir günlük bir takı olarak kullanılma ihtimali düşük. Bu güzel ve çok kırılgan bileziğin sadece bazı istisnai anlar için takıldığına inanıyorum.”

Bilezik, Neandertallerden ve modern insanlardan genetik olarak ayrı bir insan türü olan homo altaiensis olarak da bilinen Denisovalıların yaşadığı Altay Dağlarındaki Denisova Mağarası’nın içinde bulundu.

Kloritten yapılmış olan bilezik, tarih öncesi insanlardan bazılarının kalıntılarıyla aynı tabakada bulundu ve bu yüzden onlara ait olduğu düşünülüyor.

Bu keşfi özellikle çarpıcı yapan şey, bu tür bir üretim teknolojisinin, Neolitik dönem gibi çok daha geç bir dönemde yaygın olması. Gerçekten de, Denisovaların bu bileziği, sahip oldukları yeteneklerle nasıl yapabildikleri henüz belli değil.

Dr Derevyanko, “2,7 cm genişliğinde ve 0,9 cm kalınlığında iki bilezik parçası bulundu. Buluntunun tahmini çapı 7 cm.” diyor.

(40.000 Yıllık Bilezik Denisovalıların Modern İnsandan Daha Gelişmiş Olduğunu Gösteriyor)

Mağaranın yakınında klorit bulunamadı ve malzemenin zamanında ne kadar değerli olduğunu gösteren en az 200 km’lik bir mesafeden geldiği düşünülüyor.

Dr Derevyanko, kimi zaman çiziklerin zımparalanmış gibi görünse bile, görülebilen çizikler ve çarpmalar da dahil olmak üzere, bileziğin zarar gördüğünü söylüyor.

Uzmanlar ayrıca bilezik parçasının, onu daha güzel hale getirmek için başka süslemelere de sahip olduğuna inanıyor.


Siberian Times. 2 Ağustos 2017.

You must be logged in to post a comment Login