Balıkesir’deki Daskyleion Antik Kenti’nde 2600 Yıllık Mutfaklar Bulundu

Balıkesir’deki Daskyleion Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, MÖ 600’lü yıllara tarihlenen Lidyalılara ait iki mutfak bulundu.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Manyas Gölü’nün yakınlarındaki Daskyleion Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında, Lydia uygarlığına ait, kaplar, balık kılçığı, kemik, tohum, bazalt taşından havan gibi buluntuların yer aldığı iki mutfak ortaya çıkarıldı.

Antik kentin üç ayrı noktasında çalışma yapıldığını belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden kazı başkanı Prof. Dr. Kaan İren, antik kentte Tunç Çağı’ndan itibaren zayıf da olsa insan izlerine rastlandığını, MÖ 8. yüzyıldan itibaren bu izlerin yoğunlaştığını söyledi.

“Bu tarihten sonra, kazılarda bulunmuş mimari kalıntılar, yazıtlar, kült eşyaları ve yazıtlı keramikler yardımıyla yerleşmede, Frigler ve Lidyalıların varlığı kanıtlanmıştır.”

Antik kentin mutfakları yangınla çökmüş

2016 yılında kazı ve restorasyon çalışmalarının gerçekleştirildiği bir diğer alanın üç odalı yapı olarak tanımlanan bir yer olduğunu belirten İren, “Burada Lidya dönemine tarihlenen, olası mutfak bölümü açığa çıkarıldı. Mevcut kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla alan, çatısının bir yangınla çökmesi nedeniyle tekrar düzenlenmiş olup, en az iki evreyi içeriyor.” dedi.

İren, mutfakların MÖ 600 ve 540 yıllarına ait olduğunu vurgulayarak, “İki mutfak da çıkan yangınla çökmüş. Bu mutfakları birbirinin üzerinde bulduk. Biri yangınla çökmüş. Üzerine diğer mutfak yapılmış ancak bu da yangınla çökmüş.” dedi.

Mutfaklarda farklı dönemlerden iki ocak ile çeşitli formlarda kaplar, balık kılçığı, hayvan kemiği, tohum gibi organik kalıntılar ile bazalt taşından havan bulunduğunu belirten İren şöyle devam etti;

“Lidya uygarlığı için Anadolu’da ilk defa bütün teşkilatıyla mutfak bulduk. Lidyalıların bu yöredeki mutfak ve yeme içme adetlerini öğrenebileceğiz. İkisinin de mutfak ocakları sağlam ele geçti. Çatı çökmüş yangında. Kerpiçten yapılan yapılar. Mutfağı ezmiş kap kacak içinde kalmış. İstiridye kabukları da çıktı. Manyas Gölü’ne dayalı bir yiyecek kültürü görünüyor. Adeta o sırada zaman durmuş gibi. Zaman durmuş ve mühürlenmiş gibi net bulgular elde ettik. Ne tür yiyecekler tüketiliyordu hangi yöntemlerle yemek pişiriyorlardı bunların hepsini laboratuvar incelemelerinden sonra daha net ortaya koyabileceğiz.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login