Danimarka Kralı, Kardeşinin Giysileriyle Gömülmüş

Danimarka kralı ve kardeşinin mezarlarındaki araştırmalar, kralın giysilerinin çalındığını ortaya çıkardı.

Motif, ağaç veya haçlarla yan yana dizilmiş, muhtemelen tavus kuşlarından oluşuyor ve birkaç ipek parçanın birlikte dikilmesi ile oluşturulmuş. 30×40 cm’lik bir parça, bir yastığın önünü ve arkasının yaklaşık üçte birini kaplıyor, geri kalanını ise desene bakılmadan kesilmiş 5 cm genişliğinde şeritler kaplıyor. Renkler, altın rengi ve iki açık mavi tonundan oluşuyor. C: Nationalmuseet/The National Museum of Denmark

Danimarka’nın Odense kentindeki katedral, 9 yüzyıldır Danimarka Kralı Aziz Canute ve erkek kardeşi Benedikt’in kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Her ikisi de 1086’da öldürülen kardeşlerden Kral Canute’nin, yalnızca birkaç yıl sonra, 1100’de kutsal olduğu kabul edildi.

Bu kalıntıların tarihinde birkaç kriz de bulunuyor. Katolikler tarafından tapınılan eserler, MS 1536’daki Protestan reformundan sonra duvarlar arkasında saklandı.

(Haçlı Seferleri Sırasında Ölen Kralın Çenesinde İskorbüt Bulundu)

19. yüzyıldan beri, kardeşlerin ahşap tabutları katedralde ulusal öneme sahip objeler olarak sergileniyor.

İpekler ne kadar eski?

Canute ve Benedikt’in kalıntıları, uzun zamandır Danimarka tarihinde bir bilmece. Her ikisi de iyi korunmuş ipek ve keten kumaşlar içeriyor. Soru şu; kumaşlar kaç yaşında ve tarihi bağlamları ne?

Şimdi ise araştırmacılar, iki tabuttaki kumaşlardan bazılarını inceledi ve Kral Canute’nin tabuta yerleştirilirken onunla birlikte koyulan ipek kumaşların artık olmadığı ortaya çıktı.

Büyük ihtimalle, bir noktada kardeşinin mezarından alınan bazı kumaşlar, kralın mezarına yerleştirilmişti.

Tarihi kaynaklara göre, iki kardeş de değerli kumaşlarla gömülmüştü. Kaynaklar, MS 1536’da Canute’nin tabutunun nadide ipeklerle kaplı olduğunu anlatıyor. 

On yıllar sonra, her iki tabut da katedralde duvarlarla çevrildi, kemikler ve kumaşların tabutların alt kısmında yığılmasına neden olacak şekilde dikey olarak yerleştirildi. Bu noktadan sonra, MS 1694 ve MS 1833’de tekrar incelendiğinde Kral Canute’un tabutundaki değerli kumaşlara ilişkin bir kayıt bulunmuyor.

İpek Kartal örtüsünün asıl boyutu 195-230 cm genişliğinde, ama bugün 110 cm yüksekliğinde ve 133 cm kalınlığında kalıntıları var. Örtü, Sasani İmparatorluğu’nda (MS 226-661) geliştirilen bir dokuma tekniği olan samite (ipekli kalın kumaş) olarak dokunmuş. Orijinal renkleri koyu mavi ve kırmızı olan örtü, mavi rengini çivitotu ve indigo ağacından, kırmızı rengini ise kök boyası ve sapan ağacından alıyor. C: Nationalmuseet/The National Museum of Denmark

“Kral’ın değerli kumaşlarının MS 1582’den sonra bir tarihte çalındığını iddia etmek çok cezbedici.” diyor Güney Danimarka Üniversitesi’nden arkeometri uzmanı Kaare Lund Rasmussen.

Tabutlar saklı yerlerinden çıkarıldığında ve 1874’de sergilenmek için hazırlandığında, o dönemin araştırmacıları Kral Canute’nin mabedindeki değerli kumaşların yokluğu karşısında hayrete düşmüştü. Kralın kardeşi Benedikt’in daha fazla değerli kumaşı vardı ve araştırmacılar bulunan kumaşların hangi tabuta ait olduğunu anlayamadı.

Neticede, en iyi kumaşları Benedikt’in tabutundan alıp Kral Canute’ninkine yerleştirmeye, böylece cam bir kapağın ardında Kral’ı en güzel, en değerli kumaşlarla sergilemeye karar verdiler. Prof. Kaare Lund Rasmussen ve meslektaşları, her iki tabuttaki kumaşların kimyasal analizini yaparak, hepsinin aynı yaşta oldukları, MS 1086’ya tarihlendikleri sonucuna vardı.

Kuşlar ve kartal motifi

“Bugün bizi ikna eden tarihsel kaynaklarla birlikte, Kral Canute’nin mezarında aslında kardeşine ait kumaşlarla yattığını anlıyoruz.” diyor Prof. Kaare Lund Rasmussen.

Benedikt için hazırlanan ancak sonradan Canute’nin yanına yerleştirilen kumaşların arasında, kuş motifli bir yastık ve Kartal İpeği adlı bir kumaş da bulunuyor.

“Mükemmel parçalar, ama Kral Canute’nin kumaşları daha da mükemmel olsa gerek.” diyor Kaare Lund Rasmussen.

Canute’nin ölmesi ve azizlik mertebesine yükseltilmesi sırasında, Avrupa’da ipek dokumacılığı Bizans İmparatorluğu sınırları dışında gelişmemişti. İpek, hem değerli hem de çok arzulanan bir ithalat ürünüydü.


Birgitte Svennevig. University of Southern Denmark. 1 Ekim 2020.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi lisans ve yüksek lisans mezunu. Serbest avukatlık ve yeminli tercümanlık yapıyor. Mitoloji, tarih, dil ve arkeolojiye, özellikle sualtı arkeolojisine ilgi duyuyor.

You must be logged in to post a comment Login