Colosseum’da Antik Kırmızı Numaralar Keşfedildi

Colosseum’da devam eden restorasyon çalışmaları sırasında boyalı kırmızı numara izlerine rastlandı. Numaraların aynı günümüz stadyumlarında olduğu gibi, amfitiyatroda da çeşitli oturma sistemlerini belirttiği düşünülüyor.

Colesseum’un kemerleri üzerine boyanmış numaralar, ziyaretçilere sosyal sınıflarına göre kendi standlarına gidebilmeleri için rehberlik ediyordu. Anıtın direktörü Rosella Rea tarafından sıradışı bir keşif olarak tanımlanan boyalı numaralar, restoratörler tarafından da günümüze kadar kalması beklenmedik bir şey olarak yorumlandı.

Restorasyon projesinin direktörü Cinzia Conti ise konuyla ilgili olarak: “Bu keşif aynı zamanda, su gücüyle çalışan restorasyon işleminin, kiri ve isi ortadan kaldırdığını fakat altındaki antik yüzeyi koruduğunu kanıtlıyor” dedi.

2013 yılında başlayan Colosseum restorasyonu 25 milyon euro’ya mal oldu.Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply