Çin’de Neolitik Döneme Ait 6000 Yıllık Beşgen Yapı Bulundu

Kuzey Çin’deki Şansi Eyaletinde, 6.000 yıllık bir toplanma yeri ya da bir yönetici yapısı olabilecek beşgen bir yapı kalıntısı bulundu.

çin'de 6000 yıllık beşgen şeklinde kamusal yapı keşfedildi

Şansi Eyaleti Arkeoloji Enstitüsü’nden Xue Xinmig, Linfen kentindeki bir köyde bulunan Neolitik dönem yerleşim alanında, yarı toprağa gömülmüş bir şekilde inşa edilmiş evin duvarlarının yaklaşık  50 cm boyuna kadar korunduğunu ve yapının 90 metrekarelik bir alanı kapladığını söyledi.

Xue, yapının duvarlarının iç kısmının çimen ve çamur karışımı ile boyandığını ve yapının içinde duvarları ve çatıyı desteklemek amacı ile açılmış olan dikme delikleri bulduklarını açıkladı.

Ayrıca yapının sakinleri tarafından ısınma, pişirme ve aydınlatma amacı ile kullanılmış olabileceği düşünülen silindir şekilli bir ateş çukuru da bulundu.

Xue, bu şekildeki bir beşgen yapının, özellikle Neolitik dönemde oldukça nadir bulunduğunu söylüyor. Xue ayrıca, bu yapının formu dışında 90 metrekarelik boyutunun da bilinen en büyük örneklerden olduğunu söylüyor. Bu döneme ait bilinen en büyük yapılar genellikle 80 metrekare veya biraz üstü olmakta.

Araştırmacılar yapının ilginç formu ve boyutundan yola çıkarak yapının belki de yerleşmenin liderine ait bir ev, bütün kabilenin ibadet törenleri için kullanılan halka açık bir kamusal alan ya da kabile liderine ait bir yapı olabileceğini düşünüyor.

Daha öncesinde Çin’in Henan eyaletinde yürütülmüş prehistorik kazılarda bu yapıya benzer bir düzine beşgen yapı bulunmuştu.

Projenin başında bulunan Zheng Yuan, bu beşgen yapının Ağustos ayında Linfen kentinin Yaodu Bölgesinde yürütülen kazıların bir sonucu olduğunu belirtmekte.

Zheng toplam kazı alanının yaklaşık 2.500 metrekare olduğunu ve kazı alanında şu ana kadar 4 yapı kalıntısı ve bir adet seramik fırınına ait kalıntılar tespit ettiklerini belirtiyor. Ayrıca kazı alanında çeşitli formlarda çanak çömlek parçalarının da bulundu.

Şansi ve Henan eyaletleri merkezli bir projenin parçası olduğu belirtilen kazılarda, Çin’in tarih öncesinde oldukça önemli bir dönem olan  Miaodigou kültürünün toplulukları ve yaşamları hakkında önemli sonuçlar vermesi bekleniyor.


Xinhuanet. 29 Kasım 2016.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login