Çin’de Elit Mezarlara Sahip Tunç Çağı Yerleşimi Bulundu

Kalıntılar, Çin’in erken dönem Shang Hanedanlığı’ndan kalma şimdiye kadar keşfedilen en büyük yerleşmelerden birine ait.

Bir at arabasına ait bu bronz parça, mezarlardan birinden çıkarıldı, bu da tüm arabanın ve belki de onu çeken atların da buraya gömüldüğünü düşündürüyor. C: Shaanxi Academy of Archaeology

Kuzey Çin’de bulunan eski bronz eşyaların gizemli kökenleri, bölgede bütün bir Tunç Çağı kasabasının kalıntılarının keşfedilmesiyle ortaya çıkarılmış olabilir.

Arkeologlar, Shaanxi eyaletindeki modern Yulin şehrinin yaklaşık 110 kilometre güneyindeki geniş Zhaigou arkeolojik alanında bronz içki kapları, boyalı çömlekler, turkuaz kakmalı süs eşyaları ve oymalı yeşim parçaları da dahil olmak üzere yüzlerce şaşırtıcı eser buldu.

(İlgili: Çin’de 3.000 Yıllık Altın Cenaze Maskesi Ortaya Çıktı)

3.000 yılı aşkın bir süre öncesine tarihlenen kalıntılar, kuzey Çin’i MÖ 1600’den MÖ 1046’ya kadar yöneten Shang Hanedanlığı döneminde yapılmıştı.

Arkeologlar, buluntuyu Çin Ulusal Kültürel Miras İdaresi tarafından Pekin’de düzenlenen bir basın toplantısında açıkladılar.

Turkuaz parçalarıyla işlenmiş bu bronz kuş heykelciği, Zhaigou bölgesindeki seçkin mezarlardan çıkarılan yaklaşık 3.000 yıllık eserler arasında yer alıyor. C: Shaanxi Academy of Archaeology

Uzmanlar, yerel halkın 1940’lardan beri tarım arazilerinde eski eserler ortaya çıkardığını, ancak bunların kökenlerinin bilinmediğini söylüyor. Şimdi ise arkeologlar, Zhaigou bölgesinde 11 tepeye yayılmış ve 3 kilometrekareden fazla bir alanı kaplayan Tunç Çağı yerleşiminin tamamının keşfedilmesinin, eserlerin kökenini açıkladığını belirtiyor.

Çin Arkeoloji Enstitüsü’nden bir araştırmacı olan Xu Lianggao, “Merkezi bir yerleşimin tüm temel unsurları burada keşfedildi. Bu alanda geçmişte bazı mezarlara ve büyük ölçekli yapılara rastladık ancak bu kez bir yerleşimin tüm unsurları ortaya çıktı.” diyor.

Bir yayın balığını temsil eden tasarımlarla özenle oyulmuş ve turkuaz parçalarıyla işlenmiş bir kemik. C: Shaanxi Academy of Archaeology

Eski bir yerleşim

Shaanxi, komşu Henan ve Shanxi ile birlikte, Sarı Nehir havzasında eski Çin uygarlığının “beşiğini” oluşturuyor. Ayrıca Xia Hanedanı’nın MÖ 2070 ile MÖ 1600 arasında ondan önce geldiği söylense de, Shang Hanedanı arkeolojik kanıtların bulunduğu en eski hanedan.

Toplam 13 eski Çin hanedanının başkentleri 1000 yılı aşkın bir süre boyunca Shaanxi’de bulunuyordu ve bu durum, modern eyaletin neden birçok önemli arkeolojik buluntunun kaynağı olduğunu açıklıyor.

Basın toplantısında sunulan raporlara göre, Zhaigou arkeolojik alanındaki kazılar Haziran 2022’de başladı ve antik kent, şimdiye kadar keşfedilen en zengin mezarlardan bazılarıyla bölgenin en büyüğü olarak kabul ediliyor.

Shaanxi Arkeoloji Akademisi’nde araştırmacı olan Sun Zhanwei, “Arkeologlar şimdiden Zhaigou’da dokuz aristokrat mezarı buldular, bunlardan yedisi yerel liderlere ait olduklarını gösteren geçitli dikdörtgen mezarlardı.” diyor.

Haziran 2022’de kazıların başlamasından bu yana Zhaigou bölgesinde en az yedi elit mezarı bulundu. Turkuaz kakmalı bu bronz yıldız, burada bulunan yüzlerce eser arasında yer alıyor. C: Shaanxi Academy of Archaeology

“Mezar geçitleri yüksek bir sosyal statüyü sembolize ediyor. Bu hiyerarşide yüksek statüye sahip olmayanlar mezar geçidine sahip olamıyordu.”

Tunç Çağı kasabasının merkezi, nemli toprak karışımının bir kalıp veya çerçeve içinde sıkıştırıldığı bir yapı tekniği olan sıkıştırılmış toprakla yapılmıştı. Burada, zanaatkar atölyeleri ve çanak çömlek fırınları da dahil olmak üzere farklı işlevlere sahip yapılar da keşfedildi.

Çin devlet televizyon kanalı CGTN’ye göre, Zhaigou’daki arkeologlar ayrıca, Çin’de savaş arabalarının ortaya çıkışını ve araba gömme geleneklerinin gelişimini araştırmak için çok önemli kanıtlar olabilecek birkaç bronz at arabası parçasını ve at kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Zhaigou sitesi, bu erken döneme ait şimdiye kadar bulunan en büyük yerleşmelerden biri; 3.000 yıllık mezarlardaki mezar eşyaları arasında altın ve yeşimden yapılmış bu küpeler yer alıyor. C: Shaanxi Academy of Archaeology

Arkeologlar şu anda oradaki mezarlardan, diğer Shang hanedanı sitelerinde bulunanlara benzer cilalı eşyalar gibi 200’den fazla objeyi gün ışığına çıkardılar.

Basın toplantısındaki uzmanlar, Zhaigou’daki kalıntıların bir zamanlar Henan’daki Yinxu şehrinde yerleşik olan Shanglar tarafından işgal edilen ve daha sonra onlara haraç ödeyen ayrı bir devletin başkenti olabileceğini söylüyor.


Live Science. 30 Haziran 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login