Çin’de 400 Yıllık İyi Korunmuş Bir Mezar Bulundu

Arkeologlar, Çin’in Xinfu Bölgesi’nde Ming Hanedanlığı’na tarihlenen 400 yıllık nadir bir taş mezar ortaya çıkardılar.

Arkeologlar 400 yıl öncesine ait, iki tabut, mobilya ve sanat eserlerinin bulunduğu, özenle hazırlanmış, iyi korunmuş bir mezar buldular. C: Shanxi Provincial Institute of Archaeology

Heybetli bir taş mezarın soluk mavi kapıları yüzyıllar boyunca büyük ölçüde kapalı kaldı. Çin’deki arkeologlar nihayet içeri girdiklerinde kendilerini “nadir” ve ayrıntılı bir iç mekanda buldular.

Shanxi İl Arkeoloji Enstitüsü yaptığı açıklamada, arkeologların otoyol inşaatı öncesinde Xinfu Bölgesi’ndeki antik taş mezarı ortaya çıkardığını söylüyor.

Arkeologlar, mezarın yaklaşık 400 yaşında olduğunu, Ming Hanedanlığı’na ait olduğunu ve oldukça iyi korunmuş durumda olduğunu belirtiyor. Yaklaşık 23 metre uzunluğundaki mezar, eğimli bir geçit, ana mezar odası ve daha küçük bir arka odadan oluşuyor.

400 yıllık bir mezarın içinde bulunan iyi korunmuş tabutlar. C: Shanxi Provincial Institute of Archaeology

Fotoğraflar, 400 yıllık mezarın taştan bir giriş ve çift kapıyla kapatıldığını gösteriyor.

Arkeologlar ana mezar odasının içinde iki ahşap tabut buldu. Boyalı tabutlar altın elmaslar, yapraklar, çiçekler ve diğer desenlerle süslenmişti. Odada tahıl, yağ veya diğer sıvıları içeren birkaç çömlek kavanozu da ortaya çıkarıldı.

400 yıllık mezarın içindeki bazı mobilyalar. C: Shanxi Provincial Institute of Archaeology

Enstitü, arka odada sunaklar, masalar ve sandalyeler de dahil olmak üzere çeşitli ahşap mobilyaların bulunduğunu söylüyor. Fotoğraflarda mobilyaların çoğunun çöktüğü ve kırıldığı görülüyor.

Arkeologlar ayrıca arka bölmede “mürekkep taşları, Çin kaligrafi fırçası kalemleri ve kalem tutucuları gibi yazı aletleri” de buldular.

Yakın çekim fotoğrafta 400 yıllık mezarın içindeki mobilya parçalarından biri görülüyor. C: Shanxi Provincial Institute of Archaeology

Tabutların ve duvarların üzerindeki çeşitli yazılar, araştırmacıların ölen kişinin 1.533 ile 1.588 yılları arasında yaşayan bir adam olduğunu belirlemesine yardımcı oldu.

400 yıllık mezarın içinde bulunan çömleklerden bazıları. C: Shanxi Provincial Institute of Archaeology

Mezardaki yüksek kaliteli eserler ve buluntuların iyi korunmuş olması nedeniyle arkeologlar mezarı “nadir” ve özenle hazırlanmış olarak nitelendiriyor.


Miami Herald. 14 Mart 2024.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login