Ming Hanedanı Gemi Batıklarında Yüzlerce Eser Bulundu

Aralarında çömlek, porselen, deniz kabukları ve madeni paraların da olduğu koleksiyon, yüzeyin yaklaşık bir buçuk kilometre altında bulundu.

Arkeologlar batıklardan eserleri çıkarmak için insanlı ve insansız denizaltılar kullandılar. C: National Cultural Heritage Administration

Çin’deki sualtı arkeologları, Ming hanedanlığı döneminde Güney Çin Denizi’nin dibine batan iki ticaret gemisinden 900’den fazla eser çıkardı.

Gemiler Hainan adasının 149 km güneydoğusunda, yüzeyin yaklaşık 1,5 km altında bulunuyordu. Ayrıca birbirlerinden yaklaşık 22 km uzaklıktaydılar.

Çin Ulusal Kültürel Miras İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl yapılan üç aşamalı çalışmalarda araştırmacılar ilk gemiden bakır sikkeler, çanak çömlek ve porselen de dahil olmak üzere 890 nesne çıkardı. Bu, bölgede bulunan 10.000’den fazla nesnenin sadece küçük bir kısmı. Arkeologlar geminin battığında Çin’in Jingdezhen kentinden porselen taşıdığından şüpheleniyor.

(İlgili: Antik Çin’deki Bu Çift, Minyatür Bir Evin İçine Gömülmüş)

Araştırma ekibi ikinci gemiden, muhtemelen Hint Okyanusu’nda bir yerden gelen deniz kabukları, geyik boynuzları, porselen, çanak çömlek ve abanoz kütükleri de dahil olmak üzere 38 parça buldu.

Arkeologlar gemilerin 1368’den 1644’e kadar süren Ming hanedanının farklı dönemlerinde faaliyet gösterdiğini düşünüyor.

Bu eserlerin çoğu Ming hanedanının 1505 ila 1521 yılları arasındaki Zhengde dönemine ait. Ancak diğer eserler daha eski olabilir ve 1487’den 1505’e kadar hüküm süren İmparator Hongzhi zamanına kadar uzanıyor olabilir.

Yapılan çalışmalarda arkeologlar eserleri toplamak ve deniz tabanından tortu örnekleri almak için insanlı ve insansız denizaltılar kullandılar. Ayrıca batık alanlarını yüksek çözünürlüklü su altı kameraları ve 3 Boyutlu lazer tarayıcı ile belgelediler.

Arkeologlar batıklarda, aralarında porselen ve çanak çömlek parçalarının da bulunduğu 900’den fazla eser çıkardı. C: National Cultural Heritage Administration

Proje, Ulusal Arkeoloji Merkezi, Çin Bilim Akademisi ve Hainan’daki bir müze arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Çin Ulusal Kültürel Miras İdaresi başkan yardımcısı Guan Qiang, “Keşif, Çinli ataların Güney Çin Denizi’ni geliştirdiğine, kullandığına ve bu denizde seyahat ettiğine dair kanıtlar sunarken, iki gemi batığı, antik Deniz İpek Yolu boyunca ticaret ve kültürel alışverişin önemli tanıkları olarak hizmet ediyor.” diyor.

Ming hanedanı döneminde Çin’in nüfusu iki katına çıktı ve ülke Batı ile önemli kültürel bağlar kurdu. Klasik mavi ve beyaz renkleriyle Ming porseleni özellikle popüler bir ihraç ürünü haline geldi. Çin ayrıca ipek ihraç etti ve yer fıstığı ve tatlı patates gibi yeni gıdalar ithal etti.

O dönemin kendine ait bir sanatsal estetiği vardı. Smithsonian Ulusal Asya Sanatı Müzesi’nin yazdığı gibi, “Saray ressamları dini temalarda, ahlaki anlatı konularında, uğurlu kuş ve çiçek motiflerinde ve büyük ölçekli manzara kompozisyonlarında mükemmeldi.”


Smithsonian Magazine. 18 Haziran 2024.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login