George Washington’ın Arazisinde Korunmuş Meyveler Bulundu

Bir yenileme projesi sırasında arkeologlar, 250 yıldan daha eski korunmuş meyveler içeren sağlam şişeler ortaya çıkardılar.

Şişeler Mount Vernon’daki bir mahzende bulunan beş depolama çukurunda bulundu. C: Mount Vernon Ladies’ Association

Arkeologlar, George Washington’un Mount Vernon malikanesinde 18. yüzyıla ait iyi korunmuş kirazlar içeren iki düzineden fazla şişe ortaya çıkardı.

Mount Vernon’dan yapılan açıklamaya göre, araştırmacılar malikanenin mahzeninde 29’u sağlam ve korunmuş meyve içeren 35 şişe buldu. Mount Vernon uzmanları, “Doll” olarak bilinen köleleştirilmiş bir işçinin meyvelerin muhafazasını gerçekleştirmiş ya da denetlemiş olabileceğini söylüyor.

Bu keşif, arkeologların mahzende ilk kez iki şişe korunmuş kiraz bulmasından birkaç ay sonra gerçekleşti.

Mount Vernon başkanı ve CEO’su Doug Bradburn yaptığı açıklamada, “Artık o şişelerin bu çok ilgi çeken keşfin sadece başlangıcı olduğunu biliyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu eşi benzeri görülmemiş bir bulgu ve Kuzey Amerika’da bu ölçekte ve önemde bir kazı yapılmamıştı.” diyor.

(İlgili: Duvara Gizlenmiş 126 Yıllık Not Olan Bir Şişe Bulundu)

ABD Tarım Bakanlığı Bitki Genetik Kaynakları Birimi’nde bitki genetikçisi olan Benjamin Gutierrez, “Bu tarihi bir keşif. Bu durumdaki meyve kalıntılarına bakabileceğiniz çok az örnek var” diyor.

Araştırmacılar bu şişelere, 1734 yılında George Washington’un babası tarafından inşa edilen malikanenin koruma projesi üzerinde çalışırken rastladılar. 1770’lerde döşenen tuğla zeminin altındaki bir çukurdan çıkarılan ilk iki şişe koyu yeşil renkteydi ve camdan yapılmıştı. Şişeler, 1740’lardan 1750’lere kadar yapılan şişelere özgü bir tarzda şekillendirilmişti. İçlerinde, çekirdekleri ve sapları sıvı içinde korunmuş kirazlar vardı.

Yeni ortaya çıkarılan şişeler beş depolama çukurunda bulundu. Araştırmacılar içi boşaltılmış olan şişelerin içeriğini analiz edecekler. Şişeler şu anda bir laboratuvarda kurutuluyor.

Bu eserlerin muhtemelen Amerikan Devrimi öncesinden beri güneş ışığına maruz kalmadığı ve George Washington’un Kıta Ordusu’nun komutasını almak üzere ayrılmasıyla unutulmuş olabileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar şimdiye kadar sadece az sayıda örneği incelediler, ancak 54 kiraz çekirdeği ve 23 kiraz sapının yanı sıra kiraz posası tespit ettiler. Sapların düzgün bir şekilde kesilmiş olması, ağaçlardan makasla çıkarılmış olabileceklerini düşündürüyor.

Bilim insanları, daha fazla kiraz yetiştirmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek üzere çekirdekleri inceliyor.

Arkeologlar sıvının büyük kısmının şişelerin mantarları zamanla bozulduğundan içine sızan yer altı suyu olabileceğini düşünüyor. C: Mount Vernon

Bitki Genetik Kaynakları Birimi’nde moleküler biyolog olan Victoria Meakem, “Birkaç çukuru açtık ve suyla doluydular, bu da çimlenme potansiyelini öldürüyor. Ama bu üzerinde düşündüğümüz bir şey.” diyor.

Malikanenin bahçesi bir meyve bahçesi ve fidanlığı da içeriyordu. Washington çiftliklerine meyve bahçeleri de ekledi ve burada elma, armut, kiraz, şeftali ve kayısı meyve ağaçları yetiştirildi. Meyveler yemeklerde yeniyor, konserve ve elma şarabı yapımında kullanılıyordu. Köleleştirilmiş bahçıvanlar bahçelerin bakımını yapıyordu.

Mount Vernon’da yüzlerce köle insan yaşıyor ve çalışıyordu. Aile üyeleri genellikle birbirlerinden kilometrelerce uzaktaydı ve çalışmaya direnenler cezalandırılıyordu. Köleleştirilmiş insanlar topladıkları meyveleri yemez, bunun yerine temel besin maddelerinden yoksun bir diyet olan mısır unu ve tuzlanmış balıkla beslenirlerdi.

Mount Vernon baş arkeoloğu Jason Boroughs yaptığı açıklamada, “250 yıldan daha uzun bir süre önce toplanmış ve hazırlanmış bu mükemmel korunmuş meyveler, 18. yüzyıl ortamı ve Amerikan mutfağının kökenleri hakkındaki bilgilerimize katkıda bulunmak için inanılmaz derecede nadir bir fırsat sunuyor. Şişeler ve içindekiler, ağaçtan sofraya gıda hazırlıklarını yöneten köleleştirilmiş insanların bilgi ve becerilerinin bir kanıtı.” diyor.


Smithsonian Magazine. 17 Haziran 2024.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login