Büyük Valide Han’ın Kubbesi Selficiler Yüzünden Delindi

17. yüzyılda Mahpeyker Kösem Sultan tarafından Mahmutpaşa’daki Çakmakçılar Yokuşu’nda inşa ettirilen Büyük Valide Han’ın kubbesi zıplayarak fotoğraf çektirenler yüzünden çöktü.

Hürriyet’in haberine göre, Kösem Sultan tarafından 17. yüzyılda yaptırılan Eminönü Mercan’daki Büyük Valide Han’ın kubbesi, boğaza karşı zıplayıp fotoğraf çektirmek isteyenler ve reklam çekimi yapan ekipler yüzünden çöktü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihi yapıyı korumak için Haziran 2016’da koyduğu çatıya çıkma yasağını dinleyen yok.

Muhteşem boğaz manzarası nedeniyle, sosyal medya paylaşım sitesi Instagram’a fotoğraf koyanların vazgeçilmez mekanı haline gelen Büyük Valide Han’ın girişine Turizm Bakanlığı tarafından asılan uyarı levhasında “Can, mal ve çevre güvenliği açısından bu alan süresiz olarak kapatılmıştır.” yazıyor.

Ama kubbenin üzerinden fotoğraf meraklısı ziyaretçiler eksik olmuyor. İddiaya göre han bekçileri para karşılığı yasağı deliyor. Parayı vereni çatıya çıkartmayı sürdürüyor. Kubbeye en büyük zararı, zıplayarak fotoğraf çektirme merakı ve ekip halinde, ağır malzemeler kullanarak profesyonel çekim yapanlar veriyor.

(Büyük Valide Han’ın Çatısında Çökme Yaşandı)

Büyük Valide Han’ın yıllara meydan okuyan kubbeleri, fotoğraf meraklılarının hor kullanımına dayanamadı. Bazılarında çökmeler başladı. Çöken bir kubbenin üzeri tahta ve saçla kapatıldı. Bir başka kubbede de büyük delikler oluştu. Aşağıdan bakıldığında artık gökyüzünü görmek mümkün.

Bir anda ünlü oldu

İstanbul’da son birkaç yıl öncesine kadar adının bile bilinmediği Büyük Valide Han, hızlı bir şekilde geniş kitlelerce fark edilmeye ve ziyaretçi akınına uğramaya başlamıştı.

Fatih ilçesinin Mahmutpaşa semtinde, Çakmakçılar Yokuşu’nda bulunan Büyük Valide Han, kısa bir süre içerisinde sosyal medya fenomeni olmuş, fotoğraf paylaşım ağı olan Instagram’da bir günde binlercesi paylaşılan İstanbul manzaralı fotoğraflara ve selfilere ev sahipliği yaptıkça hayranları ve ziyaretçileri de giderek artmıştı.

(İstanbul’daki Ayasofya’nın Ortaçağ’daki Sesi Canlandırıldı)

Önceleri 1 Lira veren ziyaretçinin çıktığı ve kubbelerinin üzerinde zıplayarak poz verdiği Valide Han’ın çatısında çökmeler meydana gelmişti. Tarihi kubbelerden oluşan çatının son hali ise acı tabloyu gözler önüne serdi. Tarihi kubbelerin üzerine sprey boyalarla yazılmış yazılar ve tarihi dokuya verilen zarar gün yüzüne çıktı.

Dükkan sahibi dava etmişti

1 Lira verip çatıya çıkan sayısız ziyaretçi, çatının üstünde zıplaya zıplaya en büyük kubbeyi aşındırmıştı. Kubbenin altındaki dükkan sahibi ise bu yüzden dava açmıştı. Bunun üzerine kubbenin etrafına iskele koydurulmuş ve izolasyon yaptırılmıştı. Manzarasıyla ünlü olan çatı, bir o kadar da kubbe üstünde zıplanan fotoğraflarıyla pek meşhurdu. Yağışlı günlerde genellikle kapalı olan çatı için özellikle hafta sonları uzun fotoğraf kuyrukları oluşuyordu.

Mimar Sinan’ın Yaptığı Atik Valide Külliyesi Dibine Beton Döküldü


Hürriyet. İHA.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login