Tarihi Büyük Valide Han’ın Çatısında Çökme Yaşandı

İstanbul manzarası nedeniyle ziyaretçilerin akınına uğrayan Büyük Valide Han’ın çatısında çökmeler yaşandı. Manzara nedeniyle gelen ziyaretçilerin, hanın çatısında zıplayarak fotoğraf çektirdiği biliniyor.

Son yıllarda, özellikle gençlerin ilgisiyle sosyal medya fenomeni haline gelerek, İstanbul manzarası nedeniyle ziyaretçilerin akınına uğrayan Büyük Valide Han’ın çatısında oluşan çökmeler nedeniyle tarihi yapının çatısına çıkış yasaklandı. Hanın tadilata girmesi nedeniyle her gün yüzlercesi sosyal mecralarda paylaşılan o meşhur fotoğraflar artık çekilemeyecek.

17. yüzyılda Mahpeyker Kösem Sultan tarafından Mahmutpaşa’daki Çakmakçılar Yokuşu’nda inşa ettirilen handa uzun yıllar mesken, işyerleri, atölyeler ve ahırlar yer aldı, kervanlar ağırlandı.

Bir anda ünlü oldu

İstanbul’da son birkaç yıl öncesine kadar adının bile bilinmediği Büyük Valide Han, hızlı bir şekilde geniş kitlelerce fark edilmeye ve ziyaretçi akınına uğramaya başlamıştı.

Fatih ilçesinin Mahmutpaşa semtinde, Çakmakçılar Yokuşu’nda bulunan Büyük Valide Han, kısa bir süre içerisinde sosyal medya fenomeni olmuş, fotoğraf paylaşım ağı olan Instagram’da bir günde binlercesi paylaşılan İstanbul manzaralı fotoğraflara ve selfielere ev sahipliği yaptıkça hayranları ve ziyaretçileri de giderek artmıştı.

Dükkan sahibi dava etmişti

1 Lira verip çatıya çıkan sayısız ziyaretçi, çatının üstünde zıplaya zıplaya en büyük kubbeyi aşındırmıştı. Kubbenin altındaki dükkân sahibi ise bu yüzden dava açmıştı. Bunun üzerine kubbenin etrafına iskele koydurulmuş ve izolasyon yaptırılmıştı. Manzarasıyla ünlü olan çatı, bir o kadar da kubbe üstünde zıplanan fotoğraflarıyla pek meşhurdu. Yağışlı günlerde genellikle kapalı olan çatı için özellikle hafta sonları uzun fotoğraf kuyrukları oluşuyordu.

Çökme meydana geldi

Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği, binlerce fotoğrafın çekildiği ve binlercesinin sosyal mecralarda paylaşıldığı Büyük Valide Han’ın çatısına çıkılan kapı, çatıdaki çökmeler nedeniyle mühürlendi. Çatıya çıkış yasağının ardından, gelen ziyaretçiler, han bekçisi tarafından geri çevrilmeye başlandı.

Önceleri 1 Lira veren ziyaretçinin çıktığı ve kubbelerinin üzerinde zıplayarak poz verdiği Valide Han’ın çatısında çökmeler meydana geldiği öğrenildi. Tarihi kubbelerden oluşan çatının son hali ise acı tabloyu gözler önüne serdi. Tarihi kubbelerin üzerine sprey boyalarla yazılmış yazılar ve tarihi dokuya verilen zarar gün yüzüne çıktı.

Sahip olduğu konum itibariyle, çatısına çıkıldığında Galata, Karaköy, Eminönü, Üsküdar gibi semtlerin yanı sıra, Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Yeni Cami, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi yapıların bir arada seyredilebilmesi özelliğini taşıyan Büyük Valide Han’ın akıbeti ve çatıya çıkış yasağının ne kadar devam edip ne derece uygulanabileceği ise merak konusu. Han tadilata alındığı öğrenildi.

İstanbul’daki Ayasofya’nın Ortaçağ’daki Görkemli Sesi Canlandırıldı

Mimar Sinan’ın Yaptığı Atik Valide Külliyesi Dibine Beton Döküldü

İstanbul’da Tarihi Surlara Çatı Yapıldı ve Düğün Salonu Açıldı


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login