Büyük Piramidin İçinde Şimdiye Kadar Neler Bulundu?

Gize’de iki yüzyıldır süren kazı ve arkeolojik araştırmalara rağmen Büyük Piramit’in içinden yalnızca üç parça çıkarılabildi.

İçeride bulunan eserler, piramitlerin inşası sırasında kullanılan aletler olabilir. C: Wikimedia Commons

Topluca Dixon Kalıntıları olarak bilinen üç eser, 1872’de Waynman Dixon ve James Grant tarafından keşfedildi, fakat bu eserlere ne olduklarını hâlâ bilmiyoruz. İkili, Khufu Piramidi olarak da bilinen Büyük Piramit’in içinde yer alan Kraliçe Odası’ndan çıkan hava boşluğunu incelerken eski eserlerle karşılaştı.

Keşif zamanındaki gazete haberleri, bu eşyaların ikonik yapının inşasında kullanılan aletler olabileceğini öne sürüyordu, fakat eski objelerin tam işlevi bugüne kadar bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Dixon, Mısır’dan ayrılırken iki nesneyi elinde tuttu; bunların ikisi de şu anda Londra’daki British Museum’da bulunuyor. Bu eserler, küçük bir taş top ve güvercin kuyruğu şeklinde kancalı bir bakır parçadan oluşuyor.

(İlgili: Yeni Komplo Teorisine Göre, Piramitler Büyük Tufanla Tahrip Oldu)

Müzeye göre bu aletler, inşaat işçileri tarafından kullanılmış olabilecek aletler gibi görünüyor, fakat bunlar aynı zamanda Kral Khufu’nun ayrılan ruhunun odadan çıkıp öbür dünyaya seyahat etmesine izin vermek için piramitin içine yerleştirilmiş de olabilir.

Grant ise bir zamanlar piramidin içindeki daha büyük bir ahşap nesnenin parçası olan 13 santimetrelik bir sedir ağacı parçası olan üçüncü kalıntıyı elinde tuttu. Grant’ın kızı, 1940’larda bu eşyayı Aberdeen Üniversitesi’ne bağışladı, ama görünüşe göre eser doğru şekilde sınıflandırılmamıştı ve hemen kaybolmuştu.

Araştırmacılar, Üniversitenin Asya koleksiyonundaki bir puro kutusunun içinde saklanan eseri ancak 2019 yılında buldular. Eserin keşfinden yetmiş yılı aşkın bir süre sonra, Mısırbilimciler nihayet onu inceleme fırsatı buldular. Radyokarbon tarihlemesi, bunun ilk kez MÖ 3.341 ile 3.094 yılları arasında, Büyük Piramit’in inşasından 500 yıldan fazla bir süre önce yapıldığını ortaya çıkardı.

(İlgili: Büyük Piramit’in Kayıp Parçası, Puro Kutusunda Keşfedildi)

Yine de arkeologlar nesnenin ne olduğunu hâlâ kesin olarak söyleyemiyorlar, fakat bazıları bunun Büyük Piramit’in inşası sırasında kullanılan bir ölçüm aletinin parçası olabileceğini öne sürüyor. Dolayısıyla araştırmacıların bu parçanın ait olduğu daha büyük parçaya erişmeleri faydalı olabilir. Ancak bu şu anda piramidin içindeki erişilemez bir boşlukta sıkışmış durumda ve en son 1993’te robotik bir kamera kullanılarak görüldü.


IFL Science. 6 Temmuz 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login