Bu Yüzük, Muhtemelen Demir Çağı Şefine Aitti

Bu sıradışı yüzük, düşünülenden daha erken bir döneme tarihlendirildi ve olasılıkla yüksek rütbeli bir Demir Çağı şefine aitti.

Tanrı Mars, tüylü miğferi dışında çıplak olarak resmedilmiş ve büyük dairesel bir kalkan ile mızrak tutuyor. C: Douglas Atfield

1995 senesinde, Essex’teki Colchester’da bulunan ve üzerinde tanrı Mars’ın zırhlı hali ile tasvir edildiği mücevher, bir demir yüzüğe takılmıştı. Uzmanlar yeniden tarihlendirme yaparak mücevheri düşünülenden 150 ila 250 yıl öncesine, yani MÖ 200 tarihine yerleştirdi.

Küratör Glynn David, yeni tarihlendirmenin, yüzüğün sahibinin “etkili bir Demir Çağı Briton’u” olabilmesine imkan verdiğini söylüyor. 

Roma-Kelt Tapınağı sahasında bulunan oyulmuş koyu kırmızı mücevher ve oyma çukuru, sahibi tarafından mektup ve belgelerin mühürlenmesi için kullanılırdı.

(Patara’da Herakles Betimli Yüzük Taşı Bulundu)

Yeni keşfedilen tarih, Colchester ve Ipswich Müzeleri Servisi’nde yakın zamanda başlatılan çevrimiçi koleksiyon veritabanı araştırması sırasında ortaya çıktı.

Eski işlenmiş mücevher uzmanı olan Dr. Martin Henig mücevher için, şekil ve tarzı itibariyle MÖ. 2. yüzyıla tarihlendirilebilir ve MÖ 1. yüzyıldan daha geç olamaz, diyor. Bu da Roma imparatoru Claudius’un Britanya Adası’nı işgal ettiği tarih olan MS 43 senesinden çok öncesini işaret ediyor. 

Mr. Davis’in müzenin bloğunda yazdığı üzere: “Mücevher muhtemelen Britanya Adası’na, adanın işgalinin parçası olarak gelen bir askerin parmağında ulaşmıştı. Mücevher bir aile yadigarı olarak kuşaktan kuşağa geçmiş olabilir.” 

Ancak devamında yapılan açıklamada, bu çıkarımın fazlaca spekülatif olduğu ve bu yüzüğün Roma işgalinden onlarca yıl önce bir Demir Çağı Briton’u tarafından ticaret vasıtasıyla satın alınabileceği de ekleniyor. Bu örnekte yüzüğün üzerindeki motif Mars’a değil, onun yerine Britonların kendi savaş tanrıları olan Camulos’a ait olabilir. 

Yüzük, çevrimiçi olarak ya da Colchester Kalesi yeniden açıldığında yerinde görülebilir. 


BBC. 14 Ocak 2021.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Marmara Üniversitesi Eski Çağ Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login