Bu Rönesans Çocuğu, Güneş Işığı Eksikliğinden Ölmüş

Rönesans döneminde yaşamış bir çocuğun mumyasına yapılan analizler, çocuğun neredeyse hiç Güneş ışığı görmediğini gösteriyor.

Mumyalaşmış çocuğun elinin yakından görünümü. C: A. G. Nerlich et al/Frontiers

Yeni bir çalışmada, Avusturya’da bir aile mezarlığına gömülü çocuğun mumyalanmış kalıntılarının “sanal otopsisi”, çocuğun Güneş ışığı eksikliğinden öldüğünü ortaya koyuyor.

Avusturya aristokrasisinin önde gelen bir üyesi olan Starhemberg Kontunun ilk doğan oğlu Reichard Wilhelm olduğuna inanılan genç çocuk, Rönesans döneminde (14. ve 17. yüzyıllar arasında) yaşadı ve henüz 10 ila 18 aylıkken öldü.

(İlgili: Bu Rönesans Kubbesinin Yapımı 100 Yıldan Fazla Sürdü)

Çocuğun ayrıcalıklı yetiştirilmesine rağmen, bir grup bilim insanı, aşırı beslenme yetersizliği ve zatürreden trajik bir şekilde erken ölüm yaşadığı sonucuna vardı.

Bilim insanları bu keşfi, kapüşonlu ipek bir paltoya sarılı ve sol eli karnının üzerinde olarak bulunan mumyaya BT taraması ve radyokarbon tarihlemesi yaparken yaptı. Taramalar, kaburgalarında malformasyonlar, raşitizme işaret eden klasik yetersiz beslenme belirtileri gösterdi.

Raşitik bir tespih olarak bilinen bu malformasyonlar, D vitamini eksikliği nedeniyle kaburga kemiğinin şişkinlikleri tespih boncuklarına benzemeye başladığında ortaya çıkar. Çocuğun kalan yumuşak dokuları, öldüğünde aşırı kilolu olduğunu gösterdi ve yetersiz beslenme olasılığını ortadan kaldırdı.

Kriptte bulunan çocuk mumyası. C: A. G. Nerlich et al/Frontiers

Çalışmanın baş yazarı ve Almanya’daki Münih-Bogenhausen Akademik Kliniği’nden bir patolog olan Andreas Nerlich, “Obezite ile ciddi bir vitamin eksikliğinin kombinasyonu, yalnızca genel olarak ‘iyi’ bir beslenme durumu ile birlikte neredeyse hiç güneş ışığına maruz kalmama ile açıklanabilir.” diyor.

“Önceki popülasyonların yüksek aristokrat bebeklerinin yaşam koşullarını yeniden gözden geçirmeliyiz.”

Araştırmacılar, kafatasındaki deformasyona dayanarak, çocuğun kendisi için çok küçük olduğu kanıtlanan ahşap bir tabutun içine gömüldüğünü buldu. Kript, yalnızca Starhemberg Kontlarının torunları, özellikle de tapu sahibi olacak ilk doğan oğulları ve erkeklerin eşleri için ayrılmıştı.

Bir deri örneğinin radyokarbon tarihlemesi, 1550 ile 1635 yılları arasında gömüldüğünü ileri sürdü, ancak bina kayıtları, kriptte 1600 civarında bir yenileme yapıldığını gösteriyor, bu yüzden muhtemelen o tarihten sonra gömüldü.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, kriptte gömülü en genç kişi bu çocuktu.


Makale: Andreas G. Nerlich et al. (2022). Adipositas and metabolic disorder in a 16th century Upper Austrian infant crypt mummy -an interdisciplinary paleopathological insight into historic aristocratic life. Frontiers in Medicine.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login