Bosna’da Bir Türk Tarihi Mostar Köprüsü’ne Araba ile Çıktı

Bosna Hersek’te bir Türk, Mimar Sinan’ın öğrencisi Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen Mostar Köprüsü’nden arabası ile geçmeye çalıştı. Şahıs hala polis tarafından aranıyor.

Bosna’da Bir Türk Tarihi Mostar Köprüsü’ne Araba ile Çıktı

Kiraladığı araç ile gece saatlerinde Mostar şehrinin sembolü olan ve araç trafiğine kapalı tutulan tarihi köprünün üzerine çıkan Türk vatandaşı Bosna Hersek’i alarma geçirdi.

Aracın Mostar Köprüsü üzerindeki fotoğraflarının basına yansımasının ardından bir açıklama yapan Hersek-Neretva Kantonu Polis Sözcüsü Ljudevit Maric, UluslararasıSaraybosna Havalimanı’ndaki bir araç kiralama şirketinden kiralandığını belirledikleri otomobili ve sürücüyü aramaya devam ettiklerini kaydederek, “Söz konusu Türk vatandaşı ile konuştuğumuzda, niyetinin ne olduğunu, kasıtlı olarak mı yoksa yanlışlıkla mı köprüye çıktığını anlayacağız” dedi.

Maric, tarihi köprüde herhangi bir hasar olup olmadığı konusunda incelemenin devam ettiğini belirterek, zarar görmesi durumunda söz konusu kişinin bundan sorumlu tutulacağını ifade etti.

Mostar Köprüsü

Bosna’da Bir Türk Tarihi Mostar Köprüsü’ne Araba ile Çıktı

Mimar Sinan’ın öğrencisi Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprü, sadece şehre ismini vermekle kalmayıp yıllarca medeniyetleri, kültürleri birleştiren simgelerden biri haline geldi. Bosna’daki savaşta Hırvat birliklerinin top atışları sonucu yıkılan tarihi köprü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) katkılarıyla aslına uygun şekilde yeniden inşa edilerek 2004 yılında açıldı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login