Roma Büyükelçiliği Türk Turistleri Tarihi Eserler Konusunda Uyardı

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği, İtalya’ya turistik amaçla giden Türk vatandaşlarını, tarihi eserlere zarar vermemeleri konusunda uyardı.

Roma Büyükelçiliği Türk Turistleri Tarihi Eserler Konusunda Uyardı

Roma Büyükelçiliği Facebook hesabından yaptığı duyuruda şu ifadelere verildi “Son zamanlarda İtalya’ya turistik gezi amacıyla gelen vatandaşlarımızın, fotoğraf çekmek için açık hava müzesi veya ören yerlerindeki tarihi eserlere zarar verdikleri, ziyaret kurallarını ihlal ettikleri nedeniyle tutuklanması, mahkemeye sevk edilmesi ve para cezasına çarptırılmaları gibi olaylarla karşılaşılmaktadır. Vatandaşlarımızın, ören yerleri ve müzelerdeki kurallara titizlikle riayet etmeleri, yasak olan yerlerde fotoğraf çekmemeleri, fotoğraf çekmek için tarihi yapıların üzerine çıkmamaları, tatillerinde arzu edilmeyen sorunlarla karşılaşmamaları bakımından büyük önem arz etmektedir.”

Sütuna ismini kazıyan Türk öğrenci gözaltına alınmıştı

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın başkenti Roma’da antik sütunlara adını yazan Türk öğrenci 2200 euro para cezasına çarptırılmıştı. İmparatorluk Forumları’nda 1800 yıllık sütunlara adını kazıyan öğrenci, bir gece gözaltında tutulmuştu.


DHA

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login