Bizans İmparatorunun Gönderdiği Kilise 1,000 Yıl Sonra Birleştirilecek

Bizans İmparatoru Justinianos’un imparatorluğun yeni fethedilen bir bölgesinde inşa edilmek üzere gönderdiği, fakat geminin yolda batmasıyla parçaları su altına gömülen kilise İngiltere’deki Ashmolean Müzesi’nde birleştirilecek. Kilise, batmasından yaklaşık 1,000 yıl sonra ilk defa inşa edilecek.

MS 550 yılına tarihlenen portatif kilise birleştirilirken, altı sütunu ve “ambo” olarak bilinen kürsüsü kullanılacak. Daha önce hiçbir müze, kilisenin parçalarını birleştirmeye teşebbüs etmemişti. Ashmolean müzesi müdürü Alexander Sturgis, kiliseyi birleştirmenin mobilya monte etmekten daha kolay olacağını umduğunu söyledi.

İmparator olduğu dönemde Justinianus başkent Konstantinopol’den “naves lapidariae” olarak bilinen ve mermer kilise parçalarını taşıyan gemiler gönderiyordu. Bu kilise parçaları, imparatorluk içinde Hristiyanlığı sağlamlaştırmak ve düzene sokmak için İtalya ve Afrika gibi yerlere gönderiliyordu.

Müzede yeniden birleştirilecek Bizans kilisesinin bir benzeri Libya’da Arthrun’da bulunuyor.

Buraya ulaştığında mermer kilise parçaları, yerel yapı malzemelerden inşa edilmiş bir dış kabuğun içine döşeniyordu. Ashmolean müzesi küratörlerinden Paul Roberts: “Hükümdarlar gücünü kilise dikerek gösteriyordu. Justinianus da portatif, kendiliğinden kurulan kiliseler gönderiyordu. Bu İkea kilisesi gibi birşey” diyor.

Bu şekilde gönderilen tamamlanmış kiliselerin kalıntıları günümüzde hala Kıbrıs, Libya ve İtalya’daki Ravenna gibi yerlerde duruyor. Fakat bu mermer parçaları taşıyan gemiler o kadar ağırdı ki bazıları kötü havalarda dengesini kaybedip alabora olmuş olmalı. Müzede sergilenecek kilisenin varış noktasının neresi olduğu ise bilinmiyor.

Kilisenin parçaları ilk olarak 1960 yılında Sicilya açıklarında Alman arkeolog Gerhard Kapitan tarafından bulundu. Deniz altında bulunan gemi enkazında, bir kilisenin bazilikasına ait yüzlerce önceden-hazırlanmış mermer parçası keşfedildi. Deniz tabanında yüzlerce mermer parçası hala duruyor.

Bizans kilisesi, Haziran ayında Ashmolean Müzesi’nde açılacak olan Storms, War and Shipwrecks: Treasures from the Sicilian Seas (Fırtınalar, Savaş ve Gemi Batıkları: Sicilya Denizinden Hazineler) sergisinde sergilenecek. Sergide, sualtı arkeologları tarafından son 60 yılda Sicilya açıklarında keşfedilen başka eserler de gösterilecek.

Küratör Paul Roberts “Sergideki herşey denizin dibinden gelmiş olacak. Bu daha önce yapılanlardan çok farklı. İnsanların ve malların hareketleri, denizaltında izlerii, karadakinden farklı bir şekilde bırakmış” diyor.

The Independent

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login