Rus Milletvekilleri Ayasofya’nın Ortodoks Kilisesi’ne Verilmesini Önerdi

Rus Parlementosu alt kanadı Duma’ya mensup bir grup milletvekili, İstanbul’da bulunan Aya Sofya’nın Ortodoks Kilisesi’ne iade edilmesi fikrini savunduklarını açıkladı. rbc.ru sitesinin haberine göre bu istek Emlak Komitesi Başkanı, Komünist Parti üyesi, ve Hristiyan değerlerini korumak üzerine kurulan bir partiler-arası parlemento grubunun koordinatörü Sergei Gavrilov tarafından dile getirildi.

Gavrilov, Türk-Rus ilişkilerinin bir “dayanıklılık testinden” geçtiği bu günlerde karşılıklı dostane girişimlerin ve önerimlerin özel bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Parlemento millevekili Gavrilov “Rus tarafı, şu anda Türkiye’de bulunan, en eski kutsal Hristiyanlık mekanlarından, Bizans Katedrali Aya Sofya’yı hatırlatabilineceğini düşünüyor. Türk tarafından katedrali Rum Ortodoks Kilisesi’ne geri vererek dostça bir adım atmasını bekliyoruz. Rus tarafı, katedralin restorasyonuna yardım etmek için finansal destek vermeye ve en iyi Rus restoratörleri ve biliminsanlarını sağlamaya hazır” dedi

Gavrilov “Böyle bir adım Türkiye’nin ve İslam’ın, iyi niyetin politikadan üstün olduğunu göstermesine yardımcı olacaktır. Aya Sofya Hristiyanlara geri verilmelidir” diye ekledi.

Yunanca “Kutsal Bilgelik” kelimelerinden adını alan Aya Sofya, İmparator I. Justinianos (Jüstinyen) tarafından 537 yılında inşa edilmişti. Katedral 1453 yılına kadar bir Rum Ortodoks Katedrali ve Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin merkezi oldu. 1206-1261 yılları arasında ise kısa bir süre boyunca Latin imparatorluğu altında bir Roman Katolik katedraline dönüştürüldü. İstanbul’un fethinden sonra 1931 yılına kadar ise Aya Sofya bir cami olarak işlev gördü. 1931de 4 yıl boyunca kapatılan Aya Sofya, 1935 yılında bir müze olarak yeniden açıldı.

belsat.eu, rbc.ru, risu.org.ua

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login