Bir Zamanlar Evcil Olan Dingolar Yeniden Yabanileşmiş

Evrimlerinin bir aşamasında evcil olduğu tahmin edilen Avustralya dingolarının kökenleri uzun süredir gizemini koruyor.

Dingo

Şimdi ise dingoların evcillikten vahşiliğe dönüş adaptasyonları hakkında cezbedici detaylar sunan bir genomik çalışma ile yeni kanıtlar ortaya kondu.

Araştırmanın baş yazarı Peter Savolainen, binlerce yıl önce bu avcıların Asya’daki evcil köpekler olduğunu söylüyor. Genetik analizlere göre dingolar, 8.300 yıl önce bugün Endonezya köy köpekleri olarak bilinen atalarından ayrıldıklarında vahşileşme yolculuğuna (ve Avustralya’ya göçlerine) başladılar.

(Aborjin Kadınları Küçük Avlar İçin Dingoları Kullanıyordu)

Savolainen, “Filogeni, popülasyon yapısı ve demografi analizlerimizin yanı sıra seleksiyon analizlerimiz, dingoların genetik olarak kesinlikle evcil köpeklerden farklılaşan bağımsız bir popülasyon olduğunu gösteriyor. Davranış, besin sindirimi ve üreme ile ilişkili genler, insanlarla birlikte yaşamak yerine, vahşi doğada yaşamak için uyarlamış.” diyor.

Dingo

Önceki çalışmalar Güneydoğu Asya evcil köpekleri ile dingolar arasındaki ilişkiyi gösteriyor; fakat onların Avustralya’ya yaptıkları göçün kesin zamanı ve rotaları üzerine mevcut olan sorular geçerliliğini koruyor.

Savolainen, “Kanıtlar şimdi 9.900 yıl önce yerli köpeklerden ayrıldıklarında ve Güneydoğu Asya’ya göç ettiklerinde yollarını Güney Doğu Asya’da başladıklarını gösteriyor. Sonrasında Avustralya’ya ulaştılar ve fenotipik ve genetik olarak farklı yabani köpek popülasyonuna 8.000 yıllık bir geçişe başladılar.” diyor.

Analizler ayrıca dingoların ve onların kuzenleri olan Yeni Gine Şarkıcı Köpekleri’nin, kurtlara köpeklerden daha fazla benzediğini de gösteriyor.

Savolainen, “Evcil köpekler ve ilişkili yabani köpekler ile kurtlar ve dingolar arasındaki diyette önemli bir fark var.” diyor.

Yabani köpekgillerin besinleri çoğunlukla etten oluşur. Fakat evcil köpekler önemli ölçüde insanlar tarafından temin edilen sebze yerler ve genetik profilleri bu değişikliği yansıtır. Dingoların metabolizmalarıyla ilgili genleri, bu durumun aksine kurtlarınkine daha fazla benziyor.


Phys. 11 Şubat 2020.

Makale: Zhang, S. J., Wang, G. D., Ma, P., Zhang, L. L., Yin, T. T., Liu, Y. H., … & Mao, B. (2020). Genomic regions under selection in the feralization of the dingoes. Nature Communications, 11(1), 1-10.

Yorumlar
Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Tarih Öğretmeni. Tarih Felsefesine ilgi duyuyor. Bu alanda akademik bir kariyer hedefliyor.

You must be logged in to post a comment Login