Bingöl’de Baraj Altında Kalacak Norik Höyük Kazılıyor

Bingöl’de yapımı süren Kalehan 2 Barajı nedeniyle sular altında kalacak Norik Höyük’teki kurtarma kazısında, Urartulara ait yaklaşık 3.600 yıllık yerleşim ortaya çıkarılıyor.

Norik Höyük’te geçen yıl başlatılan kurtarma kazıları sürüyor. Uzmanların da katılımıyla, Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılınç başkanlığında, 158 kişilik ekip tarafından yürütülen kurtarma kazısında yaklaşık 3.600 yıl öncesine ait yerleşim ile Urartu ve Bizans dönemlerine ait eserler ortaya çıkıyor.

Savaş sahneli Urartu kemerleri

Yapımı devam eden Kalehan 2 Barajı suları altında kalacak alanda, 2 yıldır çalışma yürüttüklerini belirten Elazığ Müze Müdürü ve kazı başkanı Ziya Kılınç, geçen sene 7 ay süren kazılarda, etrafı surlarla çevrili askeri bir yerleşkeyi gün yüzüne çıkardıklarını, Urartu dönemine ait mezardan yılan başlı bilezikler ve bronz kemerler bulduklarını, bu kemerler üzerinde savaş sahnelerinin canlandırıldığını söyledi.

Büyük bir höyük

Kılınç, “Sondaj çalışmaları sonucu buranın bir höyük olduğu kanaati uyandı. Koruma Kurulu kararıyla tescillenen höyükte bu yıl da kazı çalışmalarımızı Bakanlık izni doğrultusunda başlattık. Şu ana kadar 36 açmada çalışmalarımız yürümekte.” dedi.

(Van’da Urartulu Bir Çocuğun Ayak İzi Bulundu)

Birçok açmada kazı çalışmaları, anakayaya inildiği için tamamlandı. Şu an ise höyüklerin kuzey tarafındaki açmalarda çalışmalar devam etmekte. Toplam 3.500 metrekarelik bir alanda anakayaya ulaşana kadar arkeolojik çalışmalar sürecek.”

Urartu dönemi eserleri

Kılınç, kazının bütçesinin Kalehan Enerji Grubunca karşılandığını dile getirerek, ekipte yer alan 158 kişinin 5 aydır çalışma yürüttüğünü söyledi.

Ortaya çıkarılan eserlerin %80’inin Urartu dönemine ait olduğunu belirten Kılınç, şöyle devam etti:

“Norik Höyük’te yaptığımız arkeolojik kazılarda Erken Demir çağı dediğimiz, günümüzden 3.600 yıl öncesine kadar bir kültür yerleşkesi olduğu görülmekte. Her gün sayısız envanterlik ve etütlük eser çıkarılmaktadır. Şu ana kadar envanter nitelikteki eser sayımız 100’ü geçti ancak etütlük mahiyette de yine 300 civarında eser mevcut. Bunlar da tamamlanabilecek durumda. Bunun yanında binlerce belki milyonlarca seramik kırığı, seramik parçası ele geçirdik.”

“Alanda yapılan analizlerde Urartu ve Bizans dönemine ait eserler çıktı.” diyen Kılınç, Norik Höyük’te bir müzeyi dolduracak kadar eser bulunduğunu, bu eserlerin emaneten Elazığ Müze Müdürlüğünde korunacağını bildirdi.

Kılınç, Bingöl’ün ilk tarihi bulguları olan bu eserlerin, ileride kurulacak Bingöl Müzesi’ne devredileceğini söyledi.

Dört farklı kültür katmanı

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Abdulkadir Özdemir de Norik Höyük’teki kurtarma kazılarında, 4 farklı kültür katmanı tespit ettiklerini söyledi.

Özdemir, “Kazıda 4 farklı kültür katmanı bulundu. En üst tabaka Bizans, ikinci katman geç demir çağı, üçüncü katman orta dönem denilen Urartu, dördüncü katmanda ise erken demir çağı izleri görülüyor.” dedi.

Bu kazılarla buradaki yerel insanların nasıl yaşadıklarını, hangi hayvanlarla beslendiklerini, hangi tarım ürünlerini kullandıklarını ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirten Özdemir, kurtarma kazısında önemli eserleri gün ışığına çıkarmayı sürdürdüklerini söyledi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login