Bilinen Son ABD Köle Gemisi Bulundu

Yaklaşık 150 yıl önce kaçırılan insanları köleleştirmek için ABD’ye getirmekte kullanılan bilinen son gemi, Alabama kıyılarında ortaya çıktı.

Bir fotoğraf, Alabama sahil şeridini gösteriyor. C: Shutterstock

Esir tüccarları, 1860 yılında bugünkü Benin’den Alabama’ya 110 kişiyi kaçırmak için bu gemiyi (Clotilda) kullanmıştı.

Bu yolculuk, esir tüccarlarının köleleştirmek için ABD’ye daha fazla insan getirmesini yasaklayan 1808 yasasından 52 yıl sonra ve ABD İç Savaşı başlamadan önceki yıl gerçekleşmişti.

Alabama Tarih Komisyonu’na (AHC) göre, kaçırılan 110 insan tahliye edildikten sonra, gemi yakılmış ve esir tüccarlarının suçuna dair kanıtları saklamak için batırılmıştı.

(Amerika’nın İlk Köle Sahiplerinden Birinin İskeleti Bulunmuş Olabilir)

Şimdi ise komisyon, Körfez Kıyısı açıklarında bulunan yanık bir batığın muhtemelen Clotilda olduğunu söylüyor. Batığın görünen bir adı yok, ancak bilinen özelliklerine uyuyor.

Arkeolog James Delgado, “Gemi üzerinde isim ve zil gibi bir şeyin üstünde isim yazmayan gemi batıklarına isim takma konusunda dikkatliyiz. Ancak, fiziksel ve adli deliller, bunun yüksek ihtimalle Clotilda olduğunu gösteriyor.” diyor.

Örneğin söz konusu batık, Clotilda hakkındaki tarihi belgelerde belirtilen boyutlarla aynı görünüyor. Ek olarak, “yerel kaynaklı kereste” ile ve Clotilda’nın özelliklerine uyan pik demir denilen malzemeden yapılmış.

2018 yılında da Clotilda’nın bulunduğuna dair bir haber çıkmıştı. Ancak daha sonra bu geminin Clotilda olmadığı ortaya çıkmıştı.

Clotilda, 1956’da gemiyi inşa eden ve düzeni oluşturan zengin Alabama tersanesi sahibi Timothy Meaher’in bir çalışanı olan William Foster’ın emriyle yola çıktı.

(16. Yüzyılda da Müslümanların Amerika’ya Girişi Yasaklanmıştı)

Clotilda Alabama’ya ulaştığında, federal otoriteler planı biliyordu, bu yüzden Foster köleleştirilmiş insanları şehrin karanlığında karaya indirdi ve gemiyi yok etti.

Savaştan sonra, Clotilda’nın kurtulanlarının çoğu, Afrika Mahallesi olarak adlandırdıkları Alabama’nın kırsal Platosu’na yerleşti.

Bu köle gemisinde seyahat etmek zorunda kalanların son kurtulanı, Cudjo Lewis (Kazoola olarak da bilinir), 1935’e kadar yaşadı.

Lewis, Booker T. Washington ile tanıştı ve hikayesini yazar Zora Neale Hurston’a anlattı.


Live Science. 23 Mayıs 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login