Beşinci Denisovalı Birey Bulundu

Hominin soy ağacının en belirsiz kollarından biri olan Denisovalılara ait kafatasının parçası ilk kez tanımlandı.

C: Sergei Zelensky

Henüz yayınlanmamış bulguyu Paleoantropolog Bence Viola, Amerikan Fiziki Antropologlar Birliği’nin toplantısında tartışacak.

Neandertallerin kardeş grubu olan soyu tükenmiş bir hominin olan Denisovalılar hakkında çok az şey biliniyor. Bugüne kadar sadece dört Denisovalı birey tespit edilebildi ve hepsi Sibirya’daki bir mağaradaydı.

İlk Denisovalı 2010 yılında pembemsi bir parmak kemiği parçasından tanımlandı ve daha sonra dişlerden yola çıkarak üç tane daha belirlendi.

(Neandertal ve Denisovalı Melezi Denny ile Tanışın)

Yaklaşık üç yıl önce aynı Sibirya mağarasında bulunan bu kafatası parçası, beşinci Denisovalı bireyi temsil ediyor.

Viola, “Sonunda böyle parçalara sahip olmamız çok güzel. Tam bir kafatası değil, ama bir kafatasının parçası. Bize daha fazla bilgi veriyor. Parmak ve dişlerle karşılaştırıldığında, kafatasına sahip olmamız güzel. Maalesef tam bir iskelet değil. Biz her zaman açgözlüyüz. Daha fazlasını istiyoruz.” diyerek gülüyor.

Denisovalı kafatası parçası. C: Paleorama

Yeni keşif, kafatasının yanlarını ve çatısını oluşturan paryetal kemiğin arka sol tarafında iki bağlantı parçasından oluşuyor. Birlikte, yaklaşık 8 cm x 5 cm boyutlarında.

DNA analizi, parçanın Denisovalılara ait olduğunu kanıtladı, ancak bu parça radyokarbon teknikleri ile tarihlendirmek için çok yaşlı.

Viola ve meslektaşları, parçaları modern insan ve Neandertallerin kalıntılarıyla karşılaştırdı, ancak Viola, çalışma yayınlanıncaya kadar öğrendiklerinin ayrıntılarını tartışmak istemiyor.

(Neandertaller ve Denisovalılar Bu Mağarada Yaşamış ve Çiftleşmiş)

Çalışmaya dahil olmayan ancak konferansta Denisovalılarla ilgili sunum yapacak olan Paleoantropolog Chris Stringer, bunun çok heyecan verici bir keşif olduğunu söylüyor.

“Ancak, elbette, sadece küçük bir parça. Daha eksiksiz parçaların bulunacağına dair umutların artırılmasında önem taşıyor.”

Ne yazık ki yeni keşfedilen parça, genetik bilgi olmadan teşhisi destekleyecek ve başka yerlerde bulunan diğer kafataslarını Denisovalı olarak tanımlamak için kullanılacak kadar büyük değil.

Araştırmacılar hala, Denisovalıların koleksiyonlarını ve onlara karşı anlayışımızı artırmaya yardımcı olacak bir keşif bekliyor. Araştırmacılar soyu tükenmiş homininlerin bir zamanlar Asya’da geniş bir şekilde dolaştığını düşünüyorlar, ancak çoğu fosil genetik analiz için yeterli bir şekilde korunmadığından, diğer yerlerde Denisovalıları tanımlamak zor oluyor.

2017 yılında bazı araştırmacılar Çin’de bulunan iki kısmi kafatasının Denisovalılara ait olup olmadığını merak etti, ancak bu hala doğrulanmadı.

Stringer, “Bu yeni bulgunun Xuchang gibi Çin fosilleriyle ne kadar iyi eşleştiğini görmek mümkün olabilir.” diyor.


Sapiens. Nicola Jones. 19 Mart 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login