Bergama’da Kuş Kahini Rahibin Mezarı Bulundu

Bergama Antik Kenti’nde, Antik Çağ’da kuşların hareketlerini yorumlayarak kehanet sunan bir rahibin mezarı ortaya çıkarıldı.

Rahip Markos, kuşların hareketlerini gözlemleyerek kehanetlerde bulunuyordu.

Bergama Müzesi ve Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından Bergama Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, bir kahine ait mezara ve bilgilere ulaşıldı.

Araştırmacılar, Asklepion bölgesindeki yer alan nekropol alanında çalışmalar yaptı. Daha önce defineciler tarafından kaçak kazı yapıldığı anlaşılan nekropolde, andezit blokta bir yazıt keşfedildi. Yazıtta, “Trophimos’un oğlu Markos” yazıyordu.

(İlgili: Bergama Arkeoloji Müzesi’nde Görülmesi Gereken 10 Eser)

Araştırmacılar, mezar sahibi Markos’un, MS 2. yüzyılda yaşamış Kuş Kahini bir rahip olduğunu belirledi. “Augur” adı verilen ve Roma dünyasında başlıca rolü kehanet olan rahiplerden biri olan Markos, kuşların uçuşunu inceleyerek tanrıların iradesini yorumluyor, uçuş yönü, uçarken çıkardıkları sesler gibi ayrıntılardan geleceğe dair öngörülerde bulunuyordu.

Augur, antik Roma’da, görevi herhangi bir işle ilgili olarak tanrılar tarafından gönderilen onay veya itiraz işaretlerini gözlemlemek ve yorumlamak olan dini okul üyelerine deniyordu. Tanrıların iradesinin işaretleri, ya bir isteğe yanıt olarak (auspicia impetrativa) ya da tesadüfi (auspicia oblativa) olmak üzere iki çeşitti. Bu tür işaretler arasında gök gürültüsü ve şimşek, kuşların davranışları (uçuşlarının yönü, ötüşleri, beslenme alışkanlıkları), diğer hayvan davranışları ve hemen hemen tüm diğer olağandışı fenomenler vardı.

Kuşları inceleyerek kehanette bulunan Markos’un mezarındaki kandil.

Kuşların uçuş düzenini izleyerek siyasi meseleler dahil birçok konuda kehanette bulunduğuna inanılan Markos’un mezarında ise parfüm şişesi, tabak, kandil ile vücutları yağ ve kumdan temizlemek için kullanılan strigilis gibi mezar hediyeleri de bulundu.

Uzmanlar tarafından yürütülen kurtarma kazısının ardından Kahin Markos ve ailesine ait olduğu düşünülen mezarların üstü kapatıldı.

Alman Arkeoloji Enstitüsünden arkeolog Prof. Ulrich Mania, “Asklepion’da üç sene önce bir kaçak kazı alanına rastlamıştık. Birkaç seramik parçası ve birkaç güzel taş bulduk. İlk keşiften iki sene sonra da Bergama Müzesi ile bir kurtarma kazısı yaptık. Kazıdaki en önemli şeylerden biri taştaki bir yazıydı. Bu bir mezar yazısıydı ve mezar sahibinin adı veriliyordu. Trophimos’un oğlu Markos. Markos adını zaten biliyorduk. Çünkü belki bir başka kazıda adının geçtiği bir yazı bulunmuştu. Yine Asklepion yakınlarında bir sunaktı. Orada da Markos yazıyordu. Bu yazıdan Markos’un bir Augur (kahin) olduğunu biliyoruz. Markos bir rahipti ve kuş uçuşundan gelecek zaman için kehanette bulunuyordu.” diyor.

Rahip Markos’un mezarında bulunan parfüm şişesi.

Prof. Mania, Markos’un mezarının kaçak kazı yapanlar tarafından tahrip edildiğini, diğer iki odadaki mezarların ise iyi durumda bulduklarını belirtiyor.

Antik Çağ’a tarihlenen çok sayıda nekropol olduğunu ancak bu mezarın özel bir değeri olduğunu belirten Mania, “Genelde çok mezar var ve kime ait olduğunu bilmiyoruz. Belki kemik, belki kül, belki birkaç mezar hediyesi bulabiliyoruz ama mezar sahibinin statüsünü bilmiyoruz. Eğer bir mezar bir kahine, daha yüksek statüdeki bir rahibe aitse bu önemli bir bilgi.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login