Rönesans’ın En Çok Okunan Kahini Nostradamus Kimdi?

Fransız kahin ve doktor Nostradamus, “2023 baharında büyük bir çatışmanın Batı Avrupa’ya sıçrayacağını” söylemişti.

500 sayfalık Nostradamus el yazması yaklaşık 500 yaşında.

Fransız astrolog Nostradamus, insan ırkının geleceği hakkında çeşitli tahminlerde bulunmuştu. Biraz belirsiz olsa da, bazılarının gerçekleştiğine inanılıyor.

Nostradamus’un Büyük Londra Yangını’nı, Adolf Hitler’in yükselişini, Napolyon’un ölümünü ve John F. Kennedy’nin öldürülmesini doğru bir şekilde tahmin ettiğine inanılıyor. “Les Prophecies” adlı kitabı, gelecekle ilgili 942 kadar tahmin içeriyor.

(İlgili: Dinsizlikle Suçlanarak İdam Edilen Sokrates Kimdi?)

Fransız astrologun Ukrayna’daki savaşın diğer ülkelere de sıçrayabileceğini tahmin ettiği söyleniyor. Tahminlerinden biri, Fransa’yı büyük bir tehditle karşı karşıya bırakacak bir savaş olabileceğini öne sürüyor. Kehanetinde şöyle yazıyor: “Mavi kafalı beyaz kafalıya zarar verecek, Fransa’nın her ikisine de faydası ne kadar olursa olsun.”

Nostradamus, “Büyük Savaş’ın yedinci ayında, insanlar kötülük yapmaktan öldü. Rouen, Evreux Kral’ın eline geçmeyecek” diye yazdı. Ancak Rouen şehri savaştan başarıyla kurtuldu ve kehanetin bu kısmı gerçek olmadı.

Fransız kahin ayrıca görünüşe göre gezegenin hiç olmadığı kadar sıcak olacağını tahmin etmiş ve sıcaklığın denizdeki balıkları “yarı pişecek” kadar yüksek olacağını yazmıştı.

“Denizdeki güneş ısısından/ Euboea’nın balıkları yarı pişecek/ Yerliler kesmeye gelecek/ Rodos ve Cenova’da çörek bitince.”

Bununla birlikte, Nostradamus’un kehanetleri, gereksiz panik yaymak için sıklıkla güncel olaylarla yanlış bir şekilde ilişkilendiriliyor. Tahminlerinin çoğu oldukça genel ve yaşadığı çağ bizim yaşadığımız çağdan farklıydı. Bu nedenle, tahminleri dikkatle yorumlanmalı.

Nostradamus Heykeli, Saint Rémy de Provence. C: Wikimedia Commons

 Michel de Notredame kimdi?

14 Aralık 1503’te doğan ve 1/2 Temmuz 1566’da ölen Nostradamus, Fransız astrolog ve doktor, aynı zamanda Rönesans’ın en çok okunan kahiniydi.

Nostradamus, tıp fakültesinden atılmış olmasına ve tıp diploması almamış olmasına rağmen, tıp pratiğine 1530’larda Agen’de başladı. 1544 yılında, 1546’da Aix ve Lyon’daki veba salgınları sırasında yenilikçi tıbbi tedavileriyle ün kazandığı Salon’a taşındı. 1555 yılında Centuries (Yüzyıllar) adlı bir kitapta yayınladığı 1547 civarında kehanetlerde bulunmaya başladı. Eser, her biri 100’erlik bir asır olarak adlandırılan yüzlerce grup halinde kafiyeli dörtlüklerden oluşuyordu. O zamanlar astroloji zirvedeydi ve 1558’de Fransız kralına adanmış genişletilmiş ikinci baskısı çıktı.

Kehanetlerinden bazıları gerçekleşmiş gibi göründü ve ünü o kadar yaygınlaştı ki, Fransa Kralı II. Henry’nin kraliçe eşi Catherine de Médicis’in mahkemesine davet edildi ve burada çocuklarının yıldız fallarına baktı. 1564’te Charles IX tarafından sıradan hekim olarak atandı.

Nostradamus’un kehanetleri birçok yoruma konu oldu; Bununla birlikte, yaygın inanışın aksine, Roma Katolik Kilisesi tarafından kitapların ve el yazmalarının incelenmesi için kurulan cemaat tarafından asla kınanmadılar. Gizemli tarzları ve içerikleri nedeniyle, kehanetler birçok tartışma yaratmaya devam etti.

İnananlar tarafından bazı kehanetlerinin, 18. yüzyıl Fransız Devrimi’nin belirli ayrıntıları da dahil olmak üzere, Nostradamus’un zamanından beri meydana gelen gerçek tarihi olayları önceden bildirdiği düşünülüyor. Görünürde bir anlam taşımayan bazı kehanetlerin ise henüz gerçekleşmemiş olayları önceden bildirdiği söyleniyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login