Batı İran’da Zagros Dağları’nda Paleolitik Keşifler Yapılıyor

Batı İran’da Zagros Dağları’nda, Paleolitik avcıların kullandığı düşünülen birçok taş alet bulundu.

İran’ın batıdaki bölgesi Hewraman’daki Diyala nehri kıyısındaki mağara ve kaya sığınaklarında yapılan arkeolojik incelemeler, taş aletler, yanmış hayvan kemikleri ve ocak kalıntılarını ortaya çıkardı.

Yeni keşifler, paleolitik avcıların 40,000 yıl öncesinden 12,000 yıl öncesinde biten Buzul Çağı’nın sonuna kadar bölgede yaşadığını düşündürüyor.

Paleolitik uzmanı ve kazı ekibinin başkanı Feridun Biglari, “Bu keşifler ilkel avcı toplayıcıların yaşam biçimleri, avcılıkları ve alet yapma kültürleri hakkında önemli bilgiler veriyor” dedi.

‘”Bu yüzey araştırmasındaki önemli bulgulardan biri, Naw köyü yakınlarında ‘Marv’ isminde yeni bir Orta Paleolitik kaya sığınağının keşfi oldu. Buradaki buluntular büyük ihtimallrr günümüzden 70,000 ila 40,000 yıl öncesine tarihleniyor. Bu yeni kaya sığınağı, İran’ın Kürdistan bölgesindeki en erken insan varlığı kanıtlarını taşıyor.” dedi Biglari.

Biglari “Hayvan kemikleri üzerinde yapılan ilk incelemeler, bu sığınakta yaşayan Musteryen dönemi avcılarının, Hewraman Dağları’nda yaşayan vahşi keçi sürülerini yoğun olarak tükettiğini gösteriyor” diye ekledi.

“Bu döneme tarihlenen insan fosillerinin Bisitun ve Şanidar mağaralarında bulunduğu düşünülürse, bölgenin sakinlerinin büyük ihtimalle Neandertal türüne ait olduğunu söylemek mantıklı bir çıkarım olabilir. Bu türün soyu burada 40,000 yıl önce tükendi” diyor Biglari.

Biglari ayrıca Neandertallerin soyunun tükenmesiyle, yeni bir Homo sapiens’in bu bölgeye girdiğini ve başka alanlarda da onların yerleşimlerine dair izlerin keşfedildiğini söyledi.

İran’ın Kültürel Miras, El İşleri ve Turizm Organizasyonu’na (ICHHTO) göre, iki başka ekip de yüzey araştırmalarında Demir Çağı’na tarihlenen iki önemli yerleşim ve 3,000 yıllık bir kubbe şekilli mezar keşfetti.


Tasnim News, Mehr News Agency

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login