Bahçede Kullanılan Taş, Roma Dönemine Ait Çıktı

İngiltere’de bir kadının, 10 yıldır bahçesinde basamak taşı olarak kullandığı mermer, Anadolu kökenli nadir bir antik Roma gravürü çıktı.

Roma gravürü muhtemelen MS 2. yüzyıla tarihleniyor. C: Woolley and Wallis

Yapılan yeni analizler, ilk bakışta sıradan bir mermer parçası gibi gözüken levhanın, Antik Roma dönemine ait bir gravür taşıdığını gösterdi.

Keşif, bahçenin sahibini oldukça şaşırttı ve daha önce atına binerken basamak olarak kullandığı 63 santimetrelik levhanın MS 2. yüzyıla tarihlendiğini öğrenildi.

Ancak bu mermer eserin İngiltere’ye nasıl geldiğini kimse bilmiyor. Levhanın satışıyla ilgilenen bir İngiliz müzayede evi olan Woolley and Wallis‘in açıklamasına göre, bu mermer büyük olasılıkla Yunanistan veya Küçük Asya’da (günümüz Türkiye’sinde) oyulmuştu.

(Roma İmparatorunun Aldığı Rüşvet ve Yalanı Ortaya Çıktı)

Aslında mermer levhanın tarihinin bir kısmı biliniyor: Woolley and Wallis’e göre bu levha, yaklaşık 20 yıl önce İngiltere’nin güneyindeki bir köy olan Whiteparish’teki bir kaya bahçesinden ortaya çıkarıldı.

Daha sonra, ahıra sahip olan bir kadın, çamurla kaplı taşı on yıl boyunca ata binmek için bir basamak olarak kullandı. Ta ki bir gün levhanın üzerine oyulmuş defne çelengini fark edene kadar.

Mermer levhanın bulunduğu bahçe. C: Woolley and Wallis

Levhayı değerlendiren bir arkeolog, bunun nadir bir bulgu olduğunu ortaya çıkardı.

Mermer üzerindeki yazıtta şöyle yazıyor: “Leukios’un (oğlu) Metrodoros’un halkı (ve) Genç Erkekler (onur) Demetrios (oğlu).”

Antik Roma İmparatorluğu’nun Britanya Adaları’na kadar uzanmasına rağmen, bu levha yerel olarak yapılmamıştı; Woolley and Wallis’e göre, İngiltere’ye muhtemelen 300 yıl önce getirilmişti.

Bir antika uzmanı olan Will Hobbs yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu türden eserler, zengin aristokratların Avrupa’yı gezip klasik sanat ve kültür hakkında bilgi edindikleri 18. ve 19. yüzyılın sonlarında Büyük Turlar sonucunda İngiltere’ye geldi.”

“Birleşik Krallık’a bu şekilde girdiğini varsayıyoruz. Fakat tam bir muamma olan şey, bir evin bahçesine nasıl geldiği. Bu noktada halkın yardımını istiyoruz.”

C: Woolley and Wallis

Whiteparish’deki kaya bahçesi, 1960’ların ortalarında inşa edilmiş bir evin parçası ve müzayedeciler, halktan birinin ayrıntıları veya inşaat ile ilgili kişileri hatırlayabileceğini umuyorlar.

Hobbs, taşın nereden çıkmış olabileceğine dair birkaç olasılık olduğunu söylüyor.

“Cowesfield House ve Broxmore House olarak bilinen İngiliz kır evleri Whiteparish’e çok yakındı ve savaş sırasında İngiliz ordusu tarafından el konulduktan sonra 1949’da yıkıldı. Ama şu anda aile tema parkı olan Paultons Park’taki evin 1963’te yangınla tahrip edildiğini ve bu nedenle oradaki molozların kısa bir süre sonra bölgedeki şantiyelerde yeniden kullanıldığını da biliyoruz.”

Daha önce, Woolley and Wallis bu Şubatta mermer levhayı açık artırmaya çıkarmayı planlamıştı, ancak müzayede evi bu planlamayı ilkbahara aldı.


Live Science. 5 Ocak 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login