Sizi Antik Yunan’a Götürecek En İyi 10 Video Oyunu

Son birkaç yıldır, video oyun şirketleri Antik Yunan temasını gittikçe daha fazla kullanmaya başladı. Bu yüzden sizi birkaç dakikalığına Antik Yunan’a götürecek tüm zamanların klasiklerinden ve yeni video oyunlarından oluşan bir liste oluşturmaya karar verdik.

Odyssey Assassin’s Creed video oyununda oyuncuları tarafından görülen şekliyle Sisam Heraionu. C: https://twitter.com/ArchaicWorlds

Listemize geçmeden önce, Antik Yunan temalı video oyunlarının son zamanlarda oyun geliştiricileri ve oyuncular arasında neden bu kadar çok rağbet gördüğünü merak ettiniz mi?

(Quiz: Antik Yunan ve Roma Mitolojisi)

Eh, Yunanistan’ın binlerce yıl önceki güzelliklerden, büyüden ve güçlü tanrılardan tutun, Antik Çağlarda el değmemiş harabelerine, adalarına ve kültürüne kadar en üst düzey ortamı sunabileceği her şeye sahip olduğunu düşünürsek, Antik Yunan meraklılarının olduğu bir çağda yaşamamız şaşırtıcı değil!

Hadi şimdi, eski ve yeni video oyunlarından oluşan listemize bakalım:

1- Odyssey – Assassin’s Creed

Odyssey – Assassin’s Creed. C: https://twitter.com/yiitkocabas

Odyssey, Assassin’s Creed serisinin 2018 yılında çıkan yirmi birinci oyunu. Oyun boyunca, oyuncular demokrasi karşısında despot yönetim, efsaneler karşısında bilim ve düzen karşısında kaos gibi birçok siyasi ve bilimsel temayla karşılaşıyor. Oyun, Peloponez Savaşı sırasında Antik Yunan’da geçiyor.

Ünlü oyun Assassin’s Creed: Syndicate’nin de geliştiricisi olan Ubisoft Quebec stüdyosu, Antik Atina’yı keşfedilecek birçok ilçeye sahip renkli, canlı, çok yönlü bir şehir olarak tasvir ederek, yeni Odyssey oyununda Antik Yunan’ın özgünlüğünü verebilmek için elinden gelenin fazlasını yapmış.

2- Age of Mythology

Age of Mythology. C: https://twitter.com/wannagate

Age of Mythology, Mısır ve İskandinav mitolojisinin yanı sıra Yunan mitolojisinden de önemli unsurlara sahip. Oyun, ünlü Age of Empire serisini geliştiren Ensemble Studios tarafından 2002 yılında piyasa sürülen gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Bu oyunda, Antik Yunan’daki binaları ve şehir manzarasını keşfetme fırsatı bulacaksınız.

3- God of War

God of War. C: https://twitter.com/Temimitsu

İlk oyunu 2005 yılında çıkan God of War serisinin birçok oyunu Antik Yunan’da geçiyor. Kanlı, savaş dolu, sürükleyici bir hikaye, macera ve strateji oyunu arıyorsanız bu seri tam sizlik!

Santa Monica Studios tarafından geliştirilen oyunda hikaye, Yunan mitolojisinin en ünlü tanrılarıyla tanışan ana karakterimiz Kratos’un etrafında dönüyor. Oyunun grafikleri oldukça ayrıntılı. Kratos, görevlerini yerine getirirken, oyuncular antik dönemdeki manzaraların keyfini çıkarabiliyor.

4- Hegemony Gold: Wars Of Ancient Greece

Hegemony Gold: Wars Of Ancient Greece. C: https://twitter.com/mobyshots

Bu gerçek zamanlı strateji oyunu, Antik Yunan ve özellikle Büyük İskender’in babası Makedonya Kralı II. Philip’in askeri eylemleri üzerine. Oyun tamamen savaşlar ve stratejilerle ilgili ve bunların hepsini gerçek savaş başlamadan önce planlıyorsunuz.

Hegemony Gold: Wars Of Ancient Greece, Longbow Digital Arts Inc. tarafından 2010 yılında piyasa sürüldü.

5- 0 A.D.

0 A.D.

Wildfire Games tarafından 2017 yılında geliştirilen bu oyun, MÖ 500’den itibaren Yunan uygarlığı ile ilgili tarihsel gerçekler bakımından oldukça doğru bilgilere sahip.

MÖ 1’den MS 500’e kadarki döneme odaklanan yenilenmiş bir senaryosu bile var. Sizi, Yunan uygarlığı tarihindeki en iyi ve en karanlık zamanlara götürecek ücretsiz, açık kaynaklı, gerçek zamanlı bir strateji video oyunu.

6- 300: March to Glory

300: March to Glory. C: Youtube/Metal Arcade

Günümüzdeki birçok sinemasever “300” filmini biliyordur. Benzer şekilde, 300: March To Glory oyununda ana karakterimiz, ünlü Thermopylae Savaşı öncesinde Sparta’nın hükümdarı Leonidas.

Zamanında çok popüler olan filminden ve çizgi romanlarından esinlenen oyun, Collision Studios tarafından 2007 yılında geliştirildi ve Warner Bros tarafından yayınlandı. 300: March To Glory, oyuncuya tarihi yeniden yazma fırsatı veriyor, bunu yapmayı kim istemez ki?

7Zeus: Master Of Olympus

Zeus: Master Of Olympus. C: https://twitter.com/JohannesEvans

Şehir kurma oyunları söz konusu olduğunda, bu oyun, Antik Yunan’ı öne çıkaran en iyi oyunlardan birisi. Kendinizi, Yunan tanrılarının, mitolojisinin ve efsanelerinin toplumda çok önemli bir rol oynadığı, büyük bir entrikanın ve maceranın yaşandığı bir dönemde, antik toprakların içinde buluyorsunuz.

Oyun, bir hikaye modu, görev modu ve sanal alan modu dahil olmak üzere oyuncular için çeşitli seçeneklere sahip. Zeus: Master Of Olympus, Impressions Games’in City Building serisinin 2000 yılında çıkan beşinci bağımsız oyunu.

8- Spartan: Total Warrior

Spartan: Total Warrior. C: Youtube/xTimelessGaming

Creative Assembly tarafından 2005 yılında geliştirilen, “hack-and-slash”  (kes-biç) türündeki bu oyunda, Yunan tanrısı Ares’in himayesi altında bir Spartalı savaşçı olarak oynuyorsunuz ve Antik Yunan’ı, işgalci Roma İmparatorluğu’ndan korumaya çalışıyorsunuz.

9- Rise of the Argonauts

Rise of the Argonauts. C: Youtube/RaSan69

Rise of the Argonauts, Liquid Entertainment tarafından 2008 yılında geliştirilen bir aksiyon, rol yapma oyunu.

Oyuncular, Antik Yunan’ın canlı ve güçlü dünyasında geçen, bir gladyatör macerasına sürükleniyor. Jason karakteriyle oynayan oyuncular, müthiş karakterle ve manzaralarla dolu geniş bir dünyada, korkunç canavarlara ve acımasız düşmanlara karşı Herkül, Aşil ve diğer Argonaut’ların yanında savaşma fırsatı buluyor.

10- Apothean

Apothean. C: Steam

Apotheon, Alientrap tarafından 2015 yılında geliştirilen bir 2D aksiyon ve platform oyunu. Antik Yunan’ın meşhur Siyah Figür tekniğini benzersiz bir şekilde yansıtıyor ve Yunan mitolojisine dayanan destansı bir anlatıma sahip.  

Oyuncular, Tanrıça Hera’nın yardımıyla Antik Yunan’daki çeşitli silahları kullanarak Olimpos tanrılarına karşı savaşan genç savaşçı Nikandreo’u oynuyor. Apotheon, Antik Yunan sanatına ve kültürüne büyük ölçüde sağdık kalmakla beraber, aynı zamanda oldukça eğlenceli bir oyun.


greece.greekreporter. Nick Kampouris. 27 Aralık 2020.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login