Aydın’da Medusa Kabartmalı Lahit Bulundu

Aydın’daki Aphrodisias antik kenti yakınlarında defineciler tarafından yapılan kaçak kazılar sırasında 2.500 yıllık lahit bulundu.

Karacasu ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Aphrodisias Antik Kenti yakınlarında bulunan zeytinlik bir alanda kaçak kazı yapıldığı ihbar edildi. Bunun üzerine jandarma ekipleri çalışma başlattı.

(Kaçakçılar Aphrodisias Yakınlarında Lahit Ortaya Çıkardı)

Ekipler, harekete duyarlı termal kameraların yer aldığı drone ile bölgeyi incelemeye aldı. Haftalarca süren takip sonucunda bölgede dolaşan bir grup tespit edildi.

Jandarma ekipleri, bölgede devriye görevi yaptığı sırada zeytin bahçesinin birinde kazı yapılmış bir alanın olduğunu fark etti. Kazı alanında bir kısmı kazılmış ve ucu dışarıda lahit bulundu. Jandarmanın durumu yetkililere bildirmesi sonucu bölge koruma altına alındı.

Definecilerin kaçak kazı yaptığı yerde yapılan çalışmalarda iki lahit mezar bulundu. Yaklaşık 2.500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen lahitlerin üzerinde ise Medusa kabartması yer alıyordu.

Karacasu’ya uzun zamandır, Bursa, İstanbul, Muğla ve Ankara’dan grupların gelerek, bölgede görüntü verdiğini belirten Kaymakam Ahmet Soley, “Jandarma bu insanları takip altına aldı. Bu bölgede kazı yapılacağı istihbaratı alındı. Jandarmanın çalışması sonucunda da kazı yapılacak yerler tespit edildi. Bir sunak yeri ve iki lahit ortaya çıktı.” dedi.

“Bölge Aphrodisias’ın nekropol alanında kalıyor. Bu bölgede bu lahitlerden birçoğu daha olabilir. Bunu yapanların failleri belli değil. Buradan kaçırılmadan ele geçirdik. Kişileri ön planda tutsaydık belki o arada belli bir malzemenin kaçırılmasına yol açabilirdik.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login