İspanya’daki Kaya Resimleri, Ortak Sanat Kültürünü Yansıtıyor

İspanya’daki üç mağarada, daha önce İber Yarımadası’nda bilinmeyen bir sanatsal tarzı temsil eden yeni kaya sanatı örnekleri keşfedildi.

Aitzbitarte Mağarası III, duvara kazınmış at figürünün fotoğrafı C: Garate et al.

Kuzey İspanya’daki mağaralarda yeni keşfedilen kaya sanatı, eski Avrupa’da yaygın olan ancak daha önce İber Yarımadası’nda bilinmeyen sanatsal bir kültürel tarzı temsil ediyor.

Eski insan sanatı tarihi, farklı sanatsal tarzlar ve geleneklerle karakterize edilen çeşitli kültürel kompleksler içerir. 2015 yılında, kuzey İspanya’daki Aitzbitarte Tepesi’ndeki üç mağarada, daha önce İber Yarımadası’nda bilinmeyen bir sanatsal tarzı temsil eden yeni kaya sanatı örnekleri keşfedildi. Bu çalışmada Garate ve meslektaşları, bu sanatsal stili Avrupa’daki diğer örnekleriyle karşılaştırdı.

(Eski Avcılar Göçmek Yerine Donmuş Kuzey Avrupa’da Kalmış)

Aitzbitarte mağaralarında yer alan sanat eseri, genellikle hayvanların boynuzları ve hörgüçleri ile tamamlanmış bizon gravürlerinden oluşuyor. Yazarlar, tipik olarak uygun perspektifi olmayan bu hayvan çizimlerinde boynuzlarının ve bacaklarının çizildiği belirli stile dikkat çekiyorlar. Uzuvlar uyumlu bir şekilde ‘’çift Y’’ olarak gösteriliyor ve boynuzlar da benzer şekilde aralarında bir dizi çizgi ile yan yana çiziliyor.

Bu eserler, yaklaşık 34.000-24.000 yıl önce sanatta, aletlerde ve gömütlerde belirli geleneklerle karakterize edilen Gravettian kültürünün sanatsal tarzı ile benzerlik gösteriyor. Bu kültür, Avrupa’da bilinen bir kültür ancak daha önce İber Yarımadası’nda görülmedi.

Araştırmacılar, Gravettian kültürünün daha önce bilinenden daha yaygın ve çeşitli olduğunu göstermek için bu yeni keşfi Avrupa’daki diğer verilerle birleştirdi.

Çalışmanın yazarları, ‘’Çalışma, 2016 yılında Aitzbitarte Mağaraları’nda (Bask, İspanya) bulunan Paleolitik Dönem hayvan gravürlerinin özelliklerini analiz ediyor. Esas olarak bizonu tasvir eden bu tarih öncesi duvar resimleri kuzey İspanya’da daha önce hiç görülmemiş bir şekilde çizilmiş. Bu çalışma, Batı Avrupa mağara sanatının en az 25.000 yıl öncesindeki yakın bölgesel ilişkileri gösteriyor.’’ diyor.


Public Library of Science. 28 Ekim 2020.

Makale: Garate, D., Rivero, O., Rios-Garaizar, J., Arriolabengoa, M., Intxaurbe, I., & Salazar, S. (2020). Redefining shared symbolic networks during the Gravettian in Western Europe: New data from the rock art findings in Aitzbitarte caves (Northern Spain). Plos one, 15(10), e0240481.

İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi mezunu. Aynı okulda Tarihöncesi Arkeolojisi bölümünde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login